Izvor: B92, 27.Nov.2012, 10:29 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ukrajina gradi terminal za gas
Kijev -- Ukrajina je pokrenula projekat za izgradnju prvog terminala za preradu tečnog prirodnog gasa (LNG) na obali Crnog mora.
Ova izgradnja se sprovodi u okviru nastojanja zvaničnog Kijeva da smanji zavisnost od ruskih isporuka gasa.
Izgradnja terminala u blizini luke Odesa koštaće 856 miliona evra, a projektom će upravljati španska energetska grupacija "Gas natural", prenela je u ponedeljak francuska novinska agencija AFP.
"Dvadesetšesti novembar bi >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << se mogao nazvati danom energetske nezavisnosti Ukrajine", izjavio je direktor ukrajinske državne agencije za investicije i nacionalne projekte, Vladislav Kaskiv.
Ukrajinska gasna kompanija "Ukrtransgaz" izgradiće gasovod za povezivanje budućeg terminala s gasovodnom mrežom.
Prema prvoj fazi projekta, postrojenje za preradu LNG, kapaciteta od pet milijardi kubnih metara (m3) godišnje, trebalo da bi bude završeno tokom 2015.
Kada ovaj projekat konačno bude završen, Ukrajina će moći da uveze više od deset milijardi m3 gasa godišnje.
Ukrajina gradi terminal za preradu gasa
Izvor: Akter, 27.Nov.2012
Ukrajina je pokrenula projekat za izgradnju prvog terminala za preradu tečnog prirodnog gasa (LNG) na obali Crnog mora





