Sakašvili probio kordon, ušao u Ukrajinu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 11.Sep.2017, 09:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sakašvili probio kordon, ušao u Ukrajinu

Bivši predsednik Gruzije i nekadašnji guverner Odese Mihail Sakašvili ušao je sa većom grupom pristalica u Ukrajinu, nakon što su probili kordon pripadnika pogranične straže na granici te zemlje sa Poljskom.

Sakašvili je najavio da ide u Ukrajinu kako bi ponovo zatražio državljanstvo koje mu je oduzeo ukrajinski predsednik Petro Porošenko, navodi AFP.

Prethodno je Ukrajina sa svoje granice sa Poljskom vratila Sakašvilija, a pogranična straža je navela da >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << mu je ulaz zabranjen "iz bezbednosnih razloga jer je okolina prelaza minirana".

Sakašvili je prvobitno planirao da u Ukrajinu uđe kolima, ali je od toga odustao i ukrcao se na voz u poljskom gradu Pšemislu, odakle je krenuo put Lavova u Ukrajini.

Voz je, međutim, bio zaustavljen na granici, a putem javnog razglasa javljeno je da će voz ostati na stanici sve dok "osoba koja nema pravo da uđe na teritoriju Ukrajine ne izađe".

Njega je došlo da podrži veliki broj pristalica, među kojima se našla i bivša premijerka Ukrajine - Julija Timošenko. Sakašvili je zatim odličio da u Ukrajinu uđe pešice.

Kako navodi AFP, Sakašvili je na čelu grupe od oko 1.500 svojih pristalica probio kordon na granici i prešao iz Poljske u Ukrajinu. On je zatim kolima krenuo za Lavov, na zapadu Ukrajine, gde ga je dočekalo oko 500 ljudi.

Taj incident izazvao je bes u Kijevu. Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je u sukobima sa Sakašvilijevim sledbenicima povređeno 11 policajaca i pet graničara, i nagovestilo da bi odgovornim licima mogao da preti zatvor, navodi AFP.

Sakašvili kaže da je Kijev sada "u panici", dodajući da on ne želi da ruši predsednika Porošenka, već da samo brani svoja prava.

Pristalice Sakašvilija u njemu vide budućeg lidera Ukrajine koji bi, smatraju oni, mogao da izvuče zemlju iz krize, reši problem korupcije, sprovede reforme i, kako kažu, "okoča rat sa Rusijom".

"Vidimo da reforme u Ukrajini uzmiču, vidimo da se obračunavaju sa onima koji se bore protiv korupcije. To je vrlo tužno", rekao je Sakašvili u petak u Varšavi.

Sakašvili je već izgubio gruzijsko državljanstvo kad je prihvatio ukrajinsko, jer Gruzija ne dozvoljava dvojno državljanstvo.

AFP podseća da Tbilisi traži od Kijeva Sakašvilijevo izručenje da bi mu se sudilo, između ostalog, za prisvajanje državne imovine i zloupotrebu vlasti, što su optužbe koje on odbacuje.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.