SAD: Hitan prekid vatre u Ukrajini

Izvor: B92, 18.Jul.2014, 10:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SAD: Hitan prekid vatre u Ukrajini

Vašington -- SAD apelovale da se odmah uspostavi prekid vatre u Ukrajini kako bi se omogućila istraga o malezijskom putničkom avionu koji se srušio na istoku Ukrajine.

Američki predsednik Barak Obama se pridružio apelima zaprepaštenih svetskih lidera i tražio da se sprovede "verodostojna i neometana" medjunarodna istraga kako bi se utvrdili uzroci pada aviona malezijske kompanije "Malezija erlajnz" sa >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << skoro 300 putnika i članova posade, prenosi AFP.

"Od ključne je važnosti da se što pre sprovede potpuna, verodostojna i neometana medjunarodna istraga", poručio je u saopštenju portparol Bele kuće Džoš Ernest.

"Mi apelujemo na sve strane -Rusiju, proruske snage i Ukrajinu, da podrže hitan prekid vatre kako bi se medjunarodnim istražiteljima omogućio bezbedan i nesmetan pristup mestu nesreće, kao i izvlačenje ostataka", dodaje se u saopštenju.

On je istakao da medjunarodne organizacije kao što su UN i OEBS imaju "naročito važnu" ulogu u tome.

"U medjuvremenu je važno da dokazi ne budu ugroženi ni na koji način i da niko ne dira potencijalne dokaze i ostatke na mestu nesreće", naveo je Ernest.

Portparol Bele kuće je dodao da je Vašinton spreman da pruži pomoć u medjunarodnoj istrazi o ovoj nesreći.

On nije optužio Mosvku za nesreću, ali je kazao da je na Rusiji da smanji tenzije u sukobu u susednoj Ukrajini.

"Mi još ne znamo sve činjenice, ali znamo da se nesreća dogodila u kontekstu krize u Ukrajini koja se razbuktava zbog ruske podrške separatistima, uključujući snabdevanje oružjem, materijalom i obuku", dodao je Ernest.

Američki zvaničnici smatraju da je avion na letu MH17 iz Amsterdama u Kuala Lumpur sa 298 putnika i članova posade, koji su svi poginuli, pogodjen raketom zemlja-vazduh iznad Ukrajine. Avion je trebalo da se poveže sa drugim letom za Melburn.
Pogledaj vesti o: Vašington,   Barak Obama

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

SAD traže hitan prekid vatre u Ukrajini

Izvor: Akter, 18.Jul.2014

SAD su danas apelovale da se odmah uspostavi prekid vatre u Ukrajini kako bi se omogućila neometana istraga o malezijskom putničkom avionu

Nastavak na Akter...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.