Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 25.Feb.2023, 09:31
Rusiji suspendovano članstvo u FATF, ali mora da ispunjava obaveze
Međudržavno telo za kontrolu i sprečavanje pranja novca FATF suspendovalo je članstvo Rusije, uz obrazloženje da ratom koji vodi u Ukrajini krši principe te organizacije.
FATF (Financial Action Task Force) je međunarodno telo osnovano u Parizu 1989. godine s ciljem da razvija i unapređuje politiku za efikasnu borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma, kao i da prati sprovođenja mera za sprečavanje >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << pranja novca i finansiranja terorizma u zemljama članicama.
U pitanju je odluka bez presedana u okviru FATF, i odobrile su je sve zemlje članice na plenarnoj sednici održanoj u petak, prenosi Rojters.
Predsednik FATF, Radža Kumar rekao je da je invazija Rusije na Ukrajinu "narušila obaveze prema međunarodnoj saradnji i međusobnom poštovanju", koje se u među najvažnijim principima te organizacije.
Ukrajina, koja je više puta pozivala da se isključi Rusija iz organizacije, pozdravila je odluku o suspenziji, ali je dodala da ce nastaviti svoj napor sa članicama FATF-a da odu dalje i stave Moskvu na crnu listu.
To nije dovoljno, ali je važan korak u pravom smeru, rekao je ukrajinski ministar finansija Sergej Marčenko.
Anatolij Antonov, ruski ambasador u Sjedinjenim Državama, osudio je odluku kao "opasan korak", rekavši da ce narušiti globalne napore u borbi protiv pranja novca, finansiranja terorizma i širenja oružja za masovno uništenje, prenela je ruska agencija TAŠ.
Iako suspendovana, Rusija ostaje članica organizacije, a glavne posledice odluke bice da ce joj biti zabranjeno da prisustvuje sastancima i pristup dokumentima, saopštio je FATF.
Prema saopštenju, Moskva ostaje obavezna da primenjuje FATF standarde i da ispunjava svoje finansijske obaveze.
FATF je u petak takođe dodao Južnu Afriku i Nigeriju na svoju "sivu listu" zemalja pod posebnim nadzorom, radi primene standarda za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma, i skinuo Maroko sa te liste.
Članstvo FATF-a čini 39 zemalja, među njima su SAD, Indija, Kina i Saudijska Arabija, kao i evropske zemlje poput Britanije, Nemačke i Francuske i EU, dok Ukrajina nije članica,navodi Rojters.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...














