
Izvor: Magyar Szó, 22.Jul.2016, 22:29 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Rusi vratili tri tone breskvi
Ruska poljoprivredna inspekcija je prilikom kontrole na ukrajinsko-ruskoj granici našla pošiljku bresaka iz Srbije inficiranu breskvinim smotavcem, pa je pošiljku vratila u Srbiju. Breskvin smotavac je opasan insekt, koji pravi velike štete u Evropi na plantažama bresaka i krušaka.
Leti štetu pravi u zelenim, a kasnije u poluzrelim plodovima.
Na površini ploda gde se gusenica ubušuje, ostaju izgrizotine, izmet i smolotočina. U zrelim plodovima gusenice prave >> Pročitaj celu vest na sajtu Magyar Szó << hodnike pune izmeta, koji se proširuju prema koštici. Uvela voćka opada. U domaćim baštama rešenje može biti otklanjanje i uništavanje granja koje je uvenulo.
Godišnje se razvije tri generacije breskvinog smotavca. Breskvin smotavac prezimi kao odrasla gusenica u gustom, prljavobelom hibernakulumu, koji se nalazi na skrivenim mestima na stablu. Prvi leptiri prezimljujuće generacije izleću krajem aprila ili početkom maja, a oni svoje larve postavljaju na mlade grane, prvenstveno na breskvama. Ženka polaže jaja pojedinačno, na naličje vršnih listova ili vrhove mladara. Mlade gusenice se sa lista kreću prema mladaru, gde se ubušuju, kreću niz mladar, buše hodnik kroz njegovu sredinu, a na ulazni otvor izbacuju crvotočinu. Oštećeni mladari venu, žute, suše se u dužini od oko 8 ili 10 cm, a na mestu gde su gusenice napustile mladar ostaje smolotočina. Tokom svog razvoja larve uništavaju od 3 do 7 mladara.
Let leptira druge generacije počinje krajem juna, gusenice ove generacije oštećuju mladare ili plodove. Ulaze u mlad plod pored peteljke ploda, na mestu dodira dva ploda, ploda i lista ili ploda i grane. Treća generacija leti u avgustu i septembru, a hrani se kasno sazrevajućim voćem.
Pogledaj vesti o: Rat u Ukrajini