Izvor: B92, 17.Nov.2014, 20:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Rešenje za ukrajinsku krizu je..."
Rešenje ukrajinske krize počiva na održanju pritiska na Rusiji, unutrašnjim reformama u Ukrajini i obnovi dijaloga radi nalaženja političkog rešenja.
To je danas izjavila visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini.
"Sankcije su efikasan instrument, mada nisu same po sebi cilj", rekla je Federika Mogerini novinarima na kraju prvog dana sastanka šefova diplomatija zemalja članica EU u Briselu.
Prema njenim >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << rečima, podjednako je važno da ukrajinska vlada sprovede reforme i da se dijalog sa Moskvom nastavi.
Ministri su zadužili Evropsku službu za spoljne poslove da do kraja meseca predloži proširenu listu ciljanih mera prema proruskim separatistima i ruskim funkcionerima kojima je zabranjeno da borave i posluju u EU.
"Odluka o sankcijama biće doneta za dve nedelje", najavila je Federika Mogerini i objasnila da će o proširenju "crne liste" odlučiti zemlje članice u zavisnosti od razvoja situacije na terenu.
Nova šefica evropske diplomatije je izrazila spremnost da otputuje u Moskvu kako bi sa ruskim vlastima razgovarala o obnovi dijaloga o rešenju krize, ali je ukazala da se za to još nisu stekli uslovi.
"Nije dovoljno samo razgovarati, potrebni su nam konkretni rezultati", istakla je ona.
Mogerinjevai je kao treći neophodan element za rešenje krize navela unutrašnje reforme u Ukrajini i izrazila spremnost EU da pomogne vladi u Kijevu u njihovom sprovođenju.
"Sporazum o savetničkoj misiji koji smo jutros potpisali sa ukrajinskom vladom je dokaz spremnosti EU da se angažuje", rekla je ona.
Kada je reč o Bosni i Hercegovini, o kojoj se danas takođe razgovaralo na ministarskom savetu, Mogerinijeva je rekla da su ministri u načelu podržali predlog Nemačke i Velike Britanije da se BiH ohrabri da preduzme nove napore kako bi se sprovele reforme i otvorio put ka evropskim integracijama.
"BiH treba nova šansa za evropsku budućnost, ali bez spuštanja kriterijuma i odustajanja od osnovnih principa", istakla je šefica evropske diplomatije.
Federika Mogerini je izrazila zabrinutost zbog situacije u Gazi, gde su, kako je rekla, "prisutni elementi očajanja" zbog obustavljanja mirovnog procesa, što bi moglo da dovede do eskalacije sukoba.
Sem toga, ministri su danas razgovarali i o suzbijanju epidemije ebole, a zasedanje će se nastaviti sutra razgovorima o situaciji u Siriji i Iraku, kojima će prisustvovati i generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg.
Mogerini: Moskva da se pritisne, Kijev reformiše
Izvor: Mondo, 17.Nov.2014
Rešenje ukrajinske krize počiva na održanju pritiska na Rusiji, unutrašnjim reformama u Ukrajini i obnovi dijaloga u cilju nalaženja političkog rešenja, kažu u EU. EU ne želi da vidi destrukciju Kijeva, kažu iz Moskve...Foto: AP Photo/Yves Logghe.."Sankcije su efikasan instrument, mada nisu...









