Raste pritisak – Nemci ne daju tenkove; Pred Šolcom teška odluka

Izvor: B92, 19.Jan.2023, 17:05

Raste pritisak – Nemci ne daju tenkove; Pred Šolcom teška odluka

Sve je veći pritisak na Nemačku da isporuči svoje borbene tenkove Leopard 2 Ukrajini.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski kritikovao je oklevanje da isporuči teško naoružanje, dok nemački građani u isto vreme ne podržavaju njihovo slanje.

"Postoje trenuci kada ne treba oklevati i reći: 'Daću tenkove ako neko drugi deli svoje tenkove'. Mislim da to nije prava strategija“, rekao je Zelenski na panelu na marginama Svetskog ekonomskog foruma u ​​Davosu.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
Istovremeno, većina Nemaca ne podržava izvoz ovih borbenih vozila i veruje da je zemlja učinila dovoljno, pokazalo je istraživanje objavljeno u četvrtak. Od ukupno 2.025 ispitanika, 43 odsto je bilo protiv isporuke, a samo 39 odsto je bilo 'za'. Još 16 odsto nije izrazilo mišljenje, pokazalo je istraživanje koje je za dpa ​​sproveo institut za ispitivanje javnog mnjenja IouGov.

Od ruske vojne operacije u Ukrajini pre skoro godinu dana, Nemačka je Ukrajini isporučila oružje i vojnu opremu u vrednosti više od 2,2 milijarde evra, uključujući tešku artiljeriju i sisteme protivvazdušne odbrane. Svaki treći ispitanik (33 odsto) smatra da je to već previše. Još 24 odsto kaže da je količina isporuka adekvatna, dok 25 odsto zahteva veću nemačku vojnu podršku Ukrajini.

Uprkos suzdržanosti ispitanika u anketi IouGov o tome da njihova zemlja izvozi tenkove, većina se ne protivi da druge zemlje to rade. Za to bi bilo ukupno 47 odsto, protiv 38 odsto, a neodlučno 16 odsto.

Berlin, koji ih proizvodi, mora da odobri svaki transfer svojih tenkova, koje 20 zemalja ima u svom arsenalu. Poljska i Finska su već rekle da će poslati leoparde u Ukrajinu.

Za razliku od tenkova iz sovjetske ere koji čine većinu ukrajinskog teškog naoružanja, nemački tenkovi imaju napredne mogućnosti kao što je termalna optika. Nemački vicekancelar Robert Habek je prošle nedelje rekao, komentarišući planove Poljske da izvozi tenkove, da neće sprečiti Varšavu da ih pošalje.

"Nemačka ne treba da stoji na putu kada druge zemlje donose odluke da podrže Ukrajinu, bez obzira na odluku koju Nemačka donese“, rekao je Habek na zatvorenom sastanku izvršnog komiteta poslaničke grupe Zelenih u Berlinu.

Nemački kancelar Olaf Šolc tek treba da donese konačnu odluku o ovom pitanju.

Nemačka vlada će se suočiti sa velikim testom u petak kada ministri odbrane oko 50 ukrajinskih saveznika treba da se sastanu u američkoj vazdušnoj bazi u Ramštajnu na jugozapadu Nemačke kako bi razgovarali o daljoj vojnoj pomoći Kijevu u njegovoj borbi protiv ruskih snaga. Isporuka zapadnih tenkova biće u centru razgovora

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.