![[RAT U UKRAJINI] Ukrajinci nakon Zagreba uspešno gađali i rusku avio-bazu, da li smo videli prvi dokaz obaranja sistemom S-300?](https://static.vesti.rs/slike-4/RAT-U-UKRAJINI-Ukrajinci-nakon-Zagreba-uspesno-gadjali-i-rusku-avio-bazu-da-li-smo-videli-prvi-dokaz-obaranja-sistemom-S-300.jpg)
Izvor: TangoSix.rs, 09.Dec.2022, 09:37
[RAT U UKRAJINI] Ukrajinci nakon Zagreba uspešno gađali i rusku avio-bazu, da li smo videli prvi dokaz obaranja sistemom S-300?
Ni protekle nedelje rata u Ukrajini nije bilo značajnijih pomeranja linija fronta. Nezvanični izveštaji obe strane govore o tome da su u proteklih desetak dana ruske snage najverovatnije povećale tempo svojih kontranapada u istočnom delu Harkovske i delu Luganske oblasti u kojem je bilo određenih manjih napredovanja. U Zaporoškoj i Heronskoj oblasti nema gotovo nikakvih promena niti većih borbi.
Na spekulacije pre svega ukrajinskih i ukrajinskih medija da će Rusija sprovesti još >> Pročitaj celu vest na sajtu TangoSix.rs << jedan talas mobilizacije, ruski zvaničnici među kojima je i predsednik Vladimir Putin, izjavili su da je od oko 300 hiljada mobilisanih, 150 hiljada njih već u zoni borbenih dejstava od kojih polovina učestvuje u borbama, dok je ostalih 150 hiljada rezerva, pa samim tim nema potrebe za dodatnom mobilizacijom.
Na fotografiji bi trebalo da se nalaze ukrajinski vojnici ispred lansera raketnog sistema S-125M Neva-SC koje je donirala Poljska
Jedna od do sada nepoznatih, a veomа interesantnih isporuka naoružanja Ukrajini stigla je iz Poljske. Nе sаmo da isporuka nije bila zvanično objavljena, nego se nije znalo ni da je Poljska poslala raketne sisteme PVO, i to sovjetske S-125M Neva, u dorađenoj i modernizovanoj poljskoj verziji Newa-SC. Ono što je karakteristično za ovu varijantu čiji je razvoj počeo 1992. godine, je da je lanser sa 4 rakete postavljen na šasiju tenka T-55, da su mnogi sistemi digitalizovani, a poslednjim sistemima je životni vek 2012. godine produžena za 10 do 12 godina.
Pošto se S-125 još uvek nalazi u upotrebu u PVO Ukrajine, obuka i usvajanje poljske Neve-SC ne bi trebao da bude problem. Prema dostupnim informacijama, Ukrajina je nakon 2014. godine planirala da u aktivnu upotrebu vrati dva raketna puka odnosno 8 raketnih diviziona, a tokom dosadašnjeg toka rata aktivnost na ovim sistemima primećena je u okolini Odese.
Satelitski snimci baze Djagiljevo, pre eksplozije 1. decembra i posle eksplozije 5. decembra
Ujutru 5. decembra Ukrajinci su izvršili napade na dve ruske vazduhoplovne baze na kome se nalaze strategijski bombarderi, bazu Djagiljevo kod Rjazanja, u Rjazanjskoj oblasti, na skoro 600 km od najbližeg dela granice sa Ukrajinom, i bazu Engeljs, u Saratovskoj oblasti, na nešto preko 600 km takođe od najbližeg dela rusko-ukrajinske granice.
Prema prvim nezvaničnim informacijama koje su bile objavljene na ruskim društvenim mrežama, dva aviona su oštećena što je kasnije i potvrđeno, kako saopštenjem ruskog ministarstva odbrane (MORF), tako i objavljivanjem svežih satelitskih snimaka baza na kojima se vidi oštećeni srednji bombarder Tu-22M3 u bazi Djagiljevo kao i strategijski bombarder Tu-95MS ispod koga se može primetiti pena za gašenje požara.
Oštećenja koje je pretpeo srednji bombarder Tu-22M3 u bazi Rjazanj Djagiljevo
Objavljene su i fotografije Tu-22M3 na kome se vide oštećenja na horizontalnim stabilizatorima i izduvnicima motora, kao i oštećeni kamion agregat koji se nalazio pored aviona, ispod kamiona su primetni tragovi krvi na osnovu čega se može zaključiti da su pripadnici vazduhoplo-tehničke službe stradali oko ovog vozila.
Iz MORF-a je još saopšteno da je to bio pokušaj napada, kako je navedeno, bespilotnim letelicama sovjetske proizvodnje koje su oborene, navedeno je da su krhotine pogođenih letelica lakše oštećene obloge trupa na dva aviona, kao i da su na jednom aerodromu poginula tri pripadnika tehničke službe, dok ih je 4 ranjeno. Još uvek se spekuliše šta se dogodilo, spominje se napad dorađenim i osavremenjim sovjetskim besposadnim letelicama Tu-141 Striž (ova letelica pala je na Zagreb 10. marta) koje su bile naoružane, potom da su to bile neke druge nove ukrajinske BPL doleta oko 1000 km, a ostavlja se mogućnost da su to ipak bile manje letelice koje su poletele sa pozicija bliže aerodromima, dakle sa ruske teritorije, i da su njima upravljali ukrajinski diverzanti.
Satelitski snimak na kome se u bazi Engeljs vidi pena za gašenje požara ispod jednog od aviona Tu-95MS
Ono što je zanimljivo je da su pre ovog napada, u pojedinim zapadnim medijima bili objavljivani satelitski snimci vazduhoplovne baze Engels u kojoj se u 121. teškom bombarderskom avijacijskom puku, 22. divizije teških bombardera, nalaze stacionirani strategijski bombarderi Tu-95 i Tu-160. Snimci su objavljivani kao dokaz da u bazi ne postoje veća koncentracija aviona i priprema za nove još masovnija dejstva krstarećim raketama na ciljeve u Ukrajini, što je nedeljama unazad bila tema spekulacija.
Međutim, Rusija je istog dana ipak izvela jedan takav napad, iz MORF-a je saopšteno da ovaj napad besposadnim letelicama nije sprečio borbeno delovanje avijacije Dalekog dometa, i da je istog dana u 15 časova po lokalnom vremenu pokrenut masovni udar na, kako je navedeno, sistem vojne komande i upravljanja i povezane objekte odbrambenog kompleksa, komunikacione centre, energetiku i ukrajinske vojne jedinice, i da je viskoprecizno oružije lansirano kako iz vazduha tako i sa mora.
Navedeno je i da je cilj postignut, i da je pogođeno svih planiranih 17 objekata, a da je rezultat udara bilo poremećeno prebacivanje železnicom rezervi Oružanih snaga Ukrajine, stranog naoružanja, vojne opreme i municije u područja borbenih dejstava. Ukrajinski predsednik Volodomir Zelenski izjavio je da je lansirano 70 raketa i da je većina njih oborena (u nekim ukrajinskim medijima se spominje čak 60). I pored takvih izjava o ponovnom uspešnom dejstvu ukrajinske PVO, novi napad je ponovo izazvao probleme u snabdevanju strujom dodatno oštetivši elektro-energetski sistem. U vezi ovog ruskog napada, objavljen je i veoma zanimljiv snimak na kome se vidi kako posada protivavionskog oruđa tipa Gepard ukrajinske vojske, topovima na maloj daljini i maloj visini obara najverovatnije krstareću raketu.
Ukrajinci su osim baza ruske avijacije Dalekog dometa, u protekloj nedelji izvršili dejstvo i na vazduhoplovnu bazu Kursk-Halino u Kurskoj oblasti u kojoj se, u okviru 14. garijskog avijacijkog puka 105. mešovite divizije, nalaze dve eskadrile višenamenskih borbenih aviona Su-30SM. Fotografije, video i satelitski snimci pokazuju da je pogođen jedan od rezervoara goriva, a to je bio četvrti, ovoga puta uspešan napad na ovu bazu. Drugi napadnuti aerodrom je ponovo bio Beljbek na Krimu na kome se nalazi 38. lovački avijacijski puk, 27. mešovite avijacijske divizije sa dve eskadrile lovaca Su-27 i 30, ruski izvori navode da su sve ukrajinske besposadne letelice oborene pa nije bilo oštećenja niti žrtava.
Vertikalni stabilizator oborenog ruskog Su-24M
Decembar mesec počeo je loše po Vazdušno-kosmičke snage (VKS) Rusije, fotografijama i video snimcima dokumentovano je obaranje dve letelice. Prvo je 2. decembra u rejonu Klešćejevke kod Bahmuta u Donjeckoj oblasti oboren taktički bombarder Su-24M, a na ruskim društvenim mrežama je objavljeno da su poginuli pilot i navigator radili za rusku privatnu paravojnu organizaciju ‘‘Vagner‘‘. Pretpostavlja se da VKS vrlo retko koriste bombardere Su-24, a ovaj slučaj je prvo dokazano obaranje nekog ruskog aviona ovog tipa.
Komanda ukrajinske vazduhoplovne komande ‘‘Istok‘‘ saopštila je u subotu 4. decembra da je oko 14 časova po lokalnom vremenu jedinica protivvazduhoplovne brigade ‘‘Dnjepar‘‘ oborila ruski borbeni helikopter Ka-52. Na objavljenim video snimcima vidi se da je helikopter pogođen sa gornje strane, raketom velikih dimenzija, i vrlo je moguće da je u pitanju bio raketni sistem PVO velikog dometa tipa S-300, što bi bilo prvo dokumentovano obaranje neke letelice ovim sistemom iznad Ukrajine. Na pojedinim društvenim mrežama moglo se pročitati da je posada helikoptera poginula što bi se moglo zaključiti i sa snimka.
The post [RAT U UKRAJINI] Ukrajinci nakon Zagreba uspešno gađali i rusku avio-bazu, da li smo videli prvi dokaz obaranja sistemom S-300? appeared first on Tango Six.