Izvor: B92, 11.Maj.2014, 20:42 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pucnjava u Krasnoarmejsku
Donjeck -- U Krasnoarmejsku glasanje na referendumu prekinuto nakon dolaska Nacionalne garde Ukrajine. U pucnjavi u blizini biračkog mesta jedna osoba ubijena, javlja RT.
Raša Tudej pozivajući se na izjave očevidaca da je nakon ulaska Nacionalne garde u taj grad u Donjeckoj oblasti došlo do pucnjave u blizini biračkog mesta u kojoj je najmanje jedna osoba je stradala a nekoliko civila je ranjeno. I AP i ITAR-TAS navode >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da su pripadnici ukrajinske nacionalne garde otvorili vatru na ljude okupljene ispred gradske skupštine.
Jedan fotoreporter agencije AP bio je svedok pucnjave i na mestu događaja je video dvoje ljudi kako nepomični leže na tlu, a lider proruskih separatista u jugoistočnoj Ukrajini Denis Pušilin rekao je za agenciju ITAR-Tas da ima poginulih, ali nije precizirao broj.
"Upravo sam video kako Nacionalna garda ubija jednog i ranjava još nekoliko ljudi", napisao je ruski novinar Ilja Azar na svom mikro blogu. To je kasnije potvrdio lider samoproglašene "Donjecke Narodne Republike" Denis Pušilin. Krvoproliće u Krasnoarmejsku usledilo je nekoliko sati pošto su ukrajinski vojnici u tom gradu zatvorili biračka mesta za referendum o samostalnosti ukrajinskih regiona Lugansk i Donjeck. Ukrajinska agencija Ukrinform javila je da su u Krasnoarmejsk ušli pripadnici bataljona Nacionalne garde "Dnjepar" i zauzeli gradsku skupštinu i policiju.
Zbog toga su zatvorena biračka mesta, a predsednik Centralne izborne komisije "Donjecke Narodne Republike" (DNR) Roman Ljagin rekao je da je odziv birača je bio 77,08 odsto.
Više od sedam miliona Ukrajinaca pozvano je na glasanje o sudbini područja Donjeck i Lugansk.
Na glasačkim listićima piše: "Da li odobravate nezavisnost Narodne Republike Donjeck" i "Da li odobravate nezavisnost Narodne Republike Lugansk".
Kijevske vlasti i međunarodna zajednica ponovile su da je taj referendum ilegalan i da ga neće priznati, ruski predsednik Vladimir Putin pozvao je proruske snage da odlože referendum da bi se omogućio dijalog o rešavanju krize.
Putinov zahtev nije prihvačen i referendum je danas održan ponegde uz snažne eksplozije, rafale iz atomatskog oružja i žrtve.
Pucnjava u Krasnoarmejsku, ima mrtvih
Izvor: Nezavisne Novine, 11.Maj.2014
DONJECK - Pripadnici ukrajinske Nacionalne garde otvorili su vatru na okupljene ispred zgrade gradske uprave u gradu Krasnoarmejsku, na istoku Ukrajine i ima žrtava, rekli su zvaničnici.






