Izvor: Politika, 06.Sep.2014, 18:23 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Primirje uz međusobne optužbe
Prekid vatre u Ukrajini za sada se poštuje, mada dve strane ukazuju i na moguće provokacije
Prema izveštajima agencija
Kijev, Donjeck – Ukrajinske i proruske snage međusobno su optuživale jedna drugu za kršenje prekida vatre samo nekoliko sati posle stupanja tog dogovora na snagu.
Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Andrij Lisenko optužio je proruske aktiviste za kršenje primirja, preneo je AFP.„Zabeležili smo seriju provokacija >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << od strane proruskih aktivista. Oni su pucali na naše antiterorističke jedinice 28 puta (u petak), a 10 puta je bilo posle prekida vatre”, rekao je Lisenko.
Prethodno su proruske snage u istočnoj Ukrajini optužile ukrajinske snage za kršenje prekida vatre i najavile da će nastaviti kampanju za nezavisnost istoka Ukrajine.
Poslanik parlamenta samoproglašene Donjecke Narodne Republike Vladimir Makovič izjavio je da su ukrajinske jedinice lansirale nekoliko raketa na položaje proruskih snaga nakon što je prekid vatre stupio na snagu juče u 18 časova po lokalnom vremenu.Slično je izjavio premijer DNR Aleksandar Zaharčenko koji je za rusku državnu agenciju RIA Novosti rekao da je „prerano govoriti o potpunom prekidu vatre”.
Šef Ukrajinske nacionalne garde je izjavio, kako je preneo AP, da se prekid vatre u istočnoj Ukrajini, po svemu sudeći, poštuje, mada je bilo kršenja u početku.
Komandant Nacionalne garde Stepan Poltorak rekao je da je u prvih 45 minuta po stupanju prekida vatre na snagu bilo sporadičnog pucanja, ali da od juče ujutro ni jedna strana ne krši prekid vatre.
Istovremeno, predsednik parlamenta DNR Boris Litvinov tvrdi u izjavi za AFP da, bez obzira na primirje, proruske snage nisu odustale od svog cilja uspostavljanja nezavisne države na istoku Ukrajine.
On je rekao da se ne slaže sa većinom uslova koje je obelodanio ukrajinski predsednik Petar Porošenko nakon što su predstavnici Kijeva i proruskih snaga u Minsku potpisali sporazum u 12 tačaka.„Elementi koje je objavio Porošenko su za nas neprihvatljivi. Jedina dva člana koja su prihvatljiva su prekid vatre i razmena zarobljenika”, rekao je Litvinov za francusku agenciju.
On je izneo svoj i, kako je rekao stav parlamenta DNR da je najvažnija stvar nakon pregovora „priznanje nezavisne republike koja će se zvati ili Donjecka Narodna Republika i Novorusija”.
Ukrajina, Rusija i proruske snage u istočnoj Ukrajini potpisali su u petak sporazum o prekidu vatre, pet meseci posle izbijanja sukoba.
Protokol o prekidu vatre na istoku Ukrajine potpisan u Minsku stupio je na snagu istog dana u 18 sati po lokalnom vremenu.
Protokol o prekidu vatre na istoku Ukrajine potpisali su ranije u Minsku predstavnici Ukrajine i samoproglašenih Donjecke i Luganske Narodne Republike.
Evropska unija pozdravila je sporazum o prekidu vatre, ističući da sve strane moraju da ga poštuju i primenjuju.U međuvremenu, ministar inostranih poslova Austrije Sebastijan Kurc poručuje da je Austrija svojom neutralnošću u obavezi da bude vojno neutralna, ali ne i da bude neaktivna i da ne prepozna kada se krši međunarodno pravo kao što to čini Rusija u Ukrajini.
On je, u intervjuu bečkom dnevniku „Kronen cajtung”, rekao da je Rusija u Ukrajini jasno kršila međunarodno pravo ne samo time što podržava separatiste, već i što na ukrajinskoj teritoriji deluju ruski vojnici.
Kurc je istakao da je to nešto na šta Evropa nije mogla da zažmuri, te dodao da je Evropa na svu sreću reagovala ne vojno, jer bi razvoj bio dramatičniji, već sankcijama, koje su izazvale kontramere koje imaju neposredne posledice i po Austriju.
„Biti neutralan znači otvarati kanale za dijalog ili humanitarno delovati. Ne sme se verovati da je humanitarna pomoć sama dovoljna”, podvukao je on reagujući na pojedine kritike da neutralna Austrija ne sme da učestvuje u sankcijama.
Kada je reč o rešenju za Ukrajinu Kurc, koji se zalaže za neutralnost te zemlje, je ocenio da „koketiranje” sa NATO-om nije rešenje.
Upitan da li bi Austrija bila spremna da učestvuje u međunarodnoj misiji u Ukrajini on je podsetio da Austrija već učestvuje sa ekspertima u misiji OEBS, i da će, ako bude moguće da da doprinos primirju, vlada to razmatrati.„Mi smo tako blizu tom konfliktu, bliži nego drugima. Ovo krizno žarište ima neposredne posledice po našu privredu, ali i posledice opasnosti od izbegličkih talasa, tako da moramo imati ogromni interes da pružimo aktivan doprinos okončanju konflikta i pronalaženju miroljubivog rešenja”, istakao je on.
Austrijski plavi šlemovi za misiju u Ukrajini
Beč – Ministar odbrane Austrije Gerald Klug najavio je spremnost austrijske vojske za učešće u međunarodnoj mirovnoj misiji u Ukrajini, uz preduslov poštovanja primirja.
„To smatram mogućim”, kazao je on po povratku sa konferencije NATO.
„Međutim, još smo na početku. Reč je o mogućoj nadzornoj misiji, kako bi se deo takozvanog Putinovog plana od sedam tačaka proveravao, to jest verodostojno nadziralo primirje”, objasnio je Klug u izjavi bečkom dnevniku „Esterajh”.
Malezija traži nezavisnu istragu o obaranju aviona
Kuala Lumpur – Malezija traži nezavisnu i otvorenu istragu o obaranju malezijskog putničkog aviona u istočnoj Ukrajini, izjavio je malezijski premijer Hadžib Tun Razak tokom razgovora sa australijskim premijerom Tonijem Ebotom u Kuala Lumpuru.
Malezija insistira na potpunoj, nezavisnoj i transparentnoj istrazi koja će omogućiti izvođenje krivaca pred lice pravde, rekao je Razak.
On je, međutim, priznao da je veoma teško utvrditi ko je odgovoran za tragediju u kojoj je 17. jula poginulo svih 298 putnika i članova posade.
S. S.
objavljeno: 06.09.2014.













