Izvor: RTS, 25.Avg.2014, 22:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Porošenko raspustio Vrhovnu radu
Predsednik Ukrajine Petro Porošenko potpisao je dekret kojim je raspustio ukrajinski parlament.
Raspuštanjem Vrhovne rade otvoren je put za raspisivanje novih izbora koji će biti održani 26 oktobra, saopšteno je iz Porošenkovog kabineta, javlja Rojters.
"Odlučio sam da prevremeno raspustim parlament", napisao je Porošenko na svom Tviter nalogu.
Prema zakonu, izbori moraju biti >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << održani u roku od 60 dana od dana objavljivanja dekreta o raspuštanju Vrhovne rade.
Porošenko je raspustio parlament pošto je istekao rok od 30 dana za formiranje nove koalicije u Ukrajini.
Pre mesec dana Ukrajinska demokratska alijansa za reforme (UDAR) bivšeg bokserskog svetskog šampiona Vitalija Klička i partija Sloboda istupile su iz vladajuće koalicije.
Šefovi dve poslaničke grupe saopštile su tada da su istupajući iz koalicije pokrenuli proces raspuštanja skupštine i raspisivanja vanrednih parlamentarnih izbora.
Ipak, Porošenko je pozvao poslanike da nastave da rade na rešavanju važnih pitanja, bez obzira na raspad parlamentarne vladajuće koalicije.
Prema ukrajinskom ustavu, skupštinska većina formira sastav vlade, ali njen raspad ne povlači ostavku kabineta ministara.
Ukrajinski parlament je raspušten u jeku sukoba između ukrajinske vojske i proruskih aktivista na istoku zemlje.
Zvanični Kijev je ranije saopštio da je ukrajinska vojska zaustavila prodor konvoja blindiranih vozila iz Rusije. Navodeno je da su ta vozila ušla na ukrajinsku teritoriju iz Rusije kod Azovskog mora.
Ipak, šef ruske diplomatije Sergej Lavrov je rekao da su "netačne informacije o invazijama veoma česte".
Usred rata na istoku Ukrajina raspustila parlament
Izvor: Mondo, 25.Avg.2014
Ukrajinski predsednik Petro Porošenko potpisao je danas dekret o raspuštanju parlamenta, što je otvorilo put za održavanje prevremenih izbora koji će se održati u oktobru...Foto: AP Photo/Efrem Lukatsky.."Odlučio sam da prevremeno raspustim parlament", objavio je Porošenko na Tviteru...Istovremeno...







