Pobede Švedske, Irske, Gane...

Izvor: B92, 09.Feb.2011, 00:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šest prijateljskig utakmica odirano je u utorak, a pobede su ostvarili Švedska, Obala Slonovače, Ukrajina na penale, Irska, Gana i Peru.

Irska je u prvom meču Kupa Nacija u Dablinu sa 3:0 savladala Vels, dok je Gana na debiju Gorana Stevanovića na klupi razbila Togo sa 4:1 u Antverpenu.

Na turniru na Kupru, Švedska je sa 2:0 slavila protiv domaćina, dok su Ukrajinci posle 2:2 u regularnom delu, savladali Rumuniju na penale 4:2.

Obala Slonovače je golom Didijea >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Ja Konana porazila Mali, dok je minimalnim rezultatom slavio i Peru protiv Paname.

Irska je igrala strpljivo protiv Velsa uz prvom poluvremenu na "Aviva" stadionu, imala terensku inicijativu ali su izostali golovi. Do 60. minuta nije bilo promene rezultata, a onda je u svom stilu vezni igrač Mančester junajteda Daron Gibson sjajnim udarcem sa 20ak metara savladao Henesija.

Samo šest minuta kasnije Irci su udvostručili prednost preko Demijena Dafa koji je iskoristio dobru akciju saigrača po levoj strani i asistenciju Džonatana Voltersa, te sa šest metara ubacio loptu u mrežu. Konačan rezultat postavio je Kit Fahej sjajnim pogotkom iz slobodnog udarca u 82. minutu. Fudbaler Birmingema sjajno je gađao preko živog zida u golmanovu stranu.

Švedska je do trijumfa na Kipru stigla golovima Tobijasa Hisena i Markusa Berga u prvom poluvremenu. Kiprani su u drugom delu meča napravili sedam izmena, ali nisu uspeli da naprave promenu na terenu. Švedska je igrala bez Zlatana Ibrahimovića.

Najinteresantniji prijateljski mečevi igraju se u sredu. Nama najvažnije je svakako gostovanje Srbije u Tel Avivu, dok se igra nekoliko "derbija". Nemačka u Dortmundu dočekuje Italiju, a u Ženevi će svoj prvi internacionalni duel imati dva najblja fudbalera na svetu Lionel Mesi i Kristijano Ronaldo. Argentina i Portugal odigraće prvi međusobni meč posle skoro 40 godina.

Na pariskom "Sen Deniju" sastaće se Francuska i Brazil u reprizi finala Svetskog prvenstva iz 1998. godine kada su "trikolori" trijumfovali sa 3:0. Evropski i svetski šampion Španija sastaje se sa Kolumbijom. Hrvatska će u Puli dočekati Češku na otvaranju stadiona "Aldo Drosina", dok Bosna i Hercegovina u četvrtak igra meč sa Meksikom u Atlanti.

Interesantno bi trebalo da bude i u Kopenhagenu gde Danska dočekuje Englesku koji će kao kapiten predvoditi Frenk Lampard, dok finalista Mundijala Holandija igra protiv Austrije. Od ostalih rivala Srbije u kvalifikacija za EP 2012, Estonija se sastaje sa Bugarskom, dok Slovenija igra protiv Albanije.