Izvor: Press, 15.Mar.2014, 15:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Po nalogu SAD uhapšen Janukovičev oligarh
Firtaš je veoma važna figura u prodaji milijardi vrednog ruskog gasa Ukrajini, a poznat je i kao pristalica svrgnutog ukrajinskog predsednika Viktora Janukoviča, prenela je agencija AP.
Kancelarija američkog tužilaštva saopštila je da “hapšenje Firtaša nije u vezi sa nedavnim događajima u Ukrajini” i da je on uhapšen u akciji protiv “međunarodne korupcije”.
Nadležne austrijske službe uhapsile su Firtaša u sredu bez incidenata, >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << ali nisu želele da objave identitet privedenog u skladu sa pravilima poverljivosti.
Multikompanija “Grupa DF” kojom upravlja Firtaš, potvrdila je hapšenje svog prvog čoveka, kao i da ono nije u vezi sa događajima u Ukrajini, ali ih tužilac nije naveo kao predmet istrage.
Firtaš je bio u suvlasničkom odnosu sa ruskim Gaspromom u kompaniji RusUkrEnergo, jedine firme preko koje se izvozio ruski gas u Ukrajinu, sve do gasne krize 2009. godine.
Firtaš se smatra drugim najbogatijim čovekom u Ukrajini, a zapadni ekonomski analitičari njegovo hapšenje nazvali su “seizmičkim razvojem” događaja.
Ukrajinski biznismen pominjan je u američkim diplomatskim depešama koje je objavio Vikiliks kao čovek koji je blisko povezan sa organizovanim kriminalom.
Pogledaj vesti o: Rat u Ukrajini







