Pešačili 280 km do Ostroga

Izvor: Večernje novosti, 12.Maj.2015, 22:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pešačili 280 km do Ostroga

Ostrošku goru, crnogorski Sinaj, pritisnula je utorak sila vernika u dugoj koloni. Pošli su iz Australije, Rusije, Ukrajine, Srbije, Republike Srpske, pa do pećine u planini gde tri i po veka počivaju svete mošti božjeg ugodnika Svetog Vasilija Ostroškog. Hitali su ljudi peške, autobusima, biciklima, motorima ne bi li pristupili čudotvorcu. Staro i mlado, zdravo i bolesno, koračalo je satima u koloni bez kraja. Mnogi su još >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << pre praznika počeli da se sabiraju oko svetinje, slaveći svoga spasitelja i iscelitelja. Grupa od 26 hodočasnika iz Gacka, krenula je još u subotu oko podne preko Golije gde su noćili, pa do Nikšića. Vođa puta Dragan Kuljanin kaže da je za njega i družinu pravo zadovoljstvo što su stotinu kilometara pešačili do Ostroga. Tu su i ljudi iz Zubinog Potoka, sa Kosova, koji su pešice krenuli na Đurđevdan. Predvodio ih je Ivan Veličković iz Čačka, u čijem društvu su bili Milan Jovanović, Mićo i Siniša Jakšić, dok ih je automobilom pratio Uroš Popović. - Prevalili smo 280 kilometara od Zubinog Potoka preko Mehovog krša, Berana, planine Jelovice gde nas je dočekala snežna vejavica, pa preko Zekove glave, Bjelasice, Kolašina, Manastira Morača, Podgorice i Ostroga. Ovo je nezaboravno hodočašće kojeg ćemo se sećati celog života - kaže Veličković. Tu je i Violeta Ašanin iz Jagodine koja je doputovala da sa svojom dvogodišnjom Anastasijom primi blagoslov čudotvorca, pa Romanijci, Nikšićani, Beograđani, Podgoričani, Cetinjani... Nedaleko od Gornjeg manastira, u hramu Svetog novomučenika Stanka, svetu tajnu krštenja primilo je više od stotinu dece i odraslih. Reka hodočasnika, oko podneva razdvojila se nastavljajući put ka Podgorici i Nikšiću, gde su učestvovali u tradicionalnoj litiji koja se u tom gradu održava u slavu Svetog Vasilija duhovnog, zaštinika i pokrovitelja tog grada. A mitropolit Amfilohije nije mogao sakriti radost što je Ostroški manastir u utorak zablistao u novom ruhu zahvaljujući pregalaštvu Miodraga Dake Davidovića iz Nikšića, vlasnika kompanije "Neksan", i njegovog bliskog saradnika, neimara Milana Vukajlovića. ČUDOTVORAC PLATIO KAZNU UPRAVA za inspekcijske poslove izrekla je 11. maja Mitropoliji crnogorsko-primorskoj novčanu kaznu od 500 evra i primila uplatu, iako je kao svrha plaćanja navedena "kazna Svetom Vasiliju za obnovu manastira Ostrog"! U obrazloženju zaključka, dostavljenog na ime vladike Amfilohija, kao odgovornog lica, navedeno je da je cetinjskoj Mitropoliji zabranjeno izvođenje radova rekonstrukcije i adaptacije na kulturnom dobru - manastiru Ostrog. (R. D.)

Nastavak na Večernje novosti...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Večernje novosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Večernje novosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.