Izvor: Press, 02.Mar.2014, 10:26 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Opšta mobilizacija u Ukrajini!
Kako je objavljeno na sajtu "Glasa Rusije", ukrajinsko Ministarstvo odbrane je pozvalo rezervne snage da se prijave.
Parubij je objasnio da je cilj mobilizacije da "se osiguraju bezbednost i teritorijalni integritet Ukrajine".
On je, takođe, rekao da je ministarstvu spoljnjih poslova izdata naredba da traži pomoć SAD i Velike Britanije u garantovanju bezbednosti Ukrajine, prenose agencije.
Odluka je doneta nakon što je ukrajinski Savet juče objavio da vojska mora da bude spremna za borbu i pošto je pojačana bezbednost oko aerodroma, nuklearnih elektrana i drugih strateških objekata.
Ukrajinski režim, međutim, ističe da se protivi svakom nasilnom rešenju, dodaje "Glas Rusije".
Ukrajinski političar i bivši svetski šampion u boksu Vitalij Kličko zatražio je juče proglašenje vojne mobilizacije, pošto je ruski Savet federacije odobrio angažovanje ruskih snaga na ukrajinskoj teritoriji.
"Parlament mora da zatraži od glavnokomandujućeg vojske da proglasi nacionalnu mobilizaciju zbog ruske agresije protiv Ukrajine", naveo je Kličko u saopštenju, preneo je AFP.
Savet Federacije jednoglasno je juče podržao zahtev predsednika Rusije Vladimira Putina za angažovanje ruske vojske u Ukrajni, pošto su prethodno komiteti za odbranu i međunarodna pitanja odobrili takvu meru.
Ranije se Putin, na zahtev gornjeg i donjeg doma parlamenta, obratio Savetu federacije sa zahtevom za angažovanje ruskih snaga izvan teritorije Rusije radi zaštite ruskih građana u Ukrajini.
Pogledaj vesti o: Rat u Ukrajini
















