OEBS podseća da je upozoravao Ukrajinu na dva zakona

Izvor: Blic, 19.Maj.2015, 00:54   (ažurirano 02.Apr.2020.)

OEBS podseća da je upozoravao Ukrajinu na dva zakona

OEBS je saopštio da je od ukrajinskog predsednika, pre nego što je odobrio Zakon o osudi komunističkog i nacističkog režima u Ukrajini i zabrani propagande njihovih simbola, zatražio da ga pažljivo razmotri, jer predstavlja potencijalnu pretnju slobodi medija i izražavanja.

Kako se navodi, predstavnica OEBS-a za slobodu medija Dunja Mijatović uputila je pismo predsedniku Petru Porošenku 15. aprila, nekoliko dana pošto je ukrajinski parlament usvojio taj zakon, a koji >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je Porošenko potpisao 15. maja.

"Obeshrabrujuće je za slobodu izražavanja i slobodu medija zalagati se za sprovođenje tog zakona, uprkos različitim pozivima na odbranu tih osnovnih prava", istakla je Mijatovićeva u pismu.

Pomenuti zakon kriminalizuje javno poricanje aktivnosti ovih režima i zabranjuje sve simbole povezane s njima, osim u ograničene obrazovne ili naučne svrhe. Kršenje ovog zakona povlači potencijalno zatvaranje medija i kaznu zatvora od pet do 10 godina, navodi se u saopštenju.

"Iako u potpunosti poštujem često osetljivu i bolnu prirodu istorijske debate i njen uticaj na društvo, široko definisan jezik koji ograničava pojedince u izražavanju pogleda na prošle događaje i ljude, lako može da dovede do gušenja političkog, provokativnog i kritičkog govora, naročito u medijima", naglasila je Mijatovićeva.

On je u istom pismu komentarisala i Zakon o legalnom statusu i počastima boraca za nezavisnost Ukrajine u 20. veku, koji je Porošenko takođe potpisao 15. maja.

Taj zakon uvodi odgovornost za javno izražavanje nepoštovanja prema određenim grupama boraca za nezavisnost Ukrajine u 20. veku i kriminalizuje javno negiranje legitimnosti njihove borbe.

"Mediji su ključni element zdrave demokratije i njihova uloga mora da se poštuje u svako doba. Sporna informacija ili potencijalno problematičan govor ne bi trebalo da budu zabranjeni, naprotiv, trebalo bi da budu tema otvorene debate", ocenila je Mijatovićeva.

Ona je ukazala i da predstavnicima civilnog društva nije data mogućnost da učestvuju u javnim diskusijama o tim zakonima.

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.