Izvor: Deutsche Welle, 06.Maj.2022, 08:36
Kraj sramotnih diplomatskih prepucavanja Berlina i Kijeva
Bilo je krajnje vreme da predsednici Štajnmajer i Zelenski napokon okončaju svađu. U ovom trenutku sve se mora usredsrediti na jednu stvar: poraz Rusije, ocenjuje novinar DW Frank Hofman.
Kakva sreća – sada su predsednički kabineti u Berlinu i Kijevu konačno našli izlaz iz ove nepotrebne diplomatske žalosne epizode: pre tri nedelje, nakon što je ukrajinska strana nemačkom predsedniku Frank-Valteru Štajnmajeru, koji u >> Pročitaj celu vest na sajtu Deutsche Welle << Ukrajini iz razumljivih razloga nije baš popularan, uskratila gostoprimstvo, pre svega su se Štajnmajerovi socijaldemokratski prijatelji prepustili orgijama uvređenosti koje nisu bile dostojne situacije.
U Evropi je rat. Svakog dana stradaju nevini Ukrajinci. Putinova soldateska muči, siluje i otima ljude. Ona čini zločine kao da se Evropa i čitav svet, nakon dve katastrofe 20. veka, nikada nisu dogovorili oko za sve strane prihvatljivog skupa pravila za zaštitu ljudskog dostojanstva. Kao da se nakon pokolja na Balkanu između 1991. i 1995, nakon Srebrenice i opsade Sarajeva, Evropa nije uverila u „nikad više“.
„Imamo pravo na emocije“
Nakon evakuacije oko stotinu ljudi iz čeličane u Marijupolju pod nadzorom UN, potpredsednica ukrajinske vlade Irina Vereščuk s pravom je u kamere nemačke privatne televizije „Velt“ izjavila: „Imamo pravo da budemo emotivni. Imamo pravo na to da tražimo više – više oružja, više sankcija (...) Oni gube novac dok mi gubimo živote!“
Frank Hofman, DW
Prošle nedelje je nemački Bundestag velikom većinom glasova odlučio da Ukrajina treba da se snabdene teškim oružjem i iz Nemačke, koja je četvrti po veličini proizvođač naoružanja na svetu. Za to su glasali i poslanici najveće opozicione stranke, čija je članica, Angela Merkel, donedavno obavljala dužnost kancelarke. Ta odluka većine je nemački demokratski odgovor na Putinov rat. A toga bi za sada trebalo da se pridržavaju i sve državotvorne stranke u ovoj zemlji. Tu nema mesta za nepotrebnu taštinu.
To takođe znači da bi nemački kancelar Olaf Šolc sada trebalo da pošalje politički signal i da sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom proslavi 9. maj, Dan Evrope – u Kijevu. Na Majdanu, gde su se Ukrajinci u zimu 2013-14. izborili za put u Evropu.
„Idite kući“
To bi bila dobra prilika da se svetu pokaže na koji način Evropa namerava da se dugoročno nosi s ovom ruskom uvredom – tako što će čuvar pečata ljudskih prava, predsednik Grande nation i kancelar zemlje koja važi za sidro stabilnosti u Evropi jasno staviti do znanja šta traži srce Evrope.
Tu naročito nemački kancelar ima posebnu odgovornost: na kraju krajeva, nemački vojnici su bili ti koji su poslednji put u istoriji Ukrajinu pretvorili u klanicu tokom Drugog svetskog rata. Neugodnost će samo postajati sve veća ako se demokratska Nemačka ponovno ne suoči s tim delom svoje istorije i iz njega ne izvuče prave zaključke.
Na pitanje novinara koja je bila njegova poruka Rusiji, nemački ministar privrede Robert Habek odgovorio je kratko i jezgrovito: „Zaustavite rat i idite kući.“ Nemačka mora da uradi sve što je u njenoj moći da osigura da se to dogodi što je pre moguće.
Pratite nas i na Fejsbuku, preko Tvitera, na Jutjubu, kao i na našem nalogu na Instagramu.







