Izvor: Vostok.rs, 09.Mar.2025, 21:33

Kontranapad u Kurskoj oblasti: značajni uspesi Oružanih snaga Rusije kod Sudže i državne granice

  U Kurskoj oblasti ruske snage nastavljaju da razvijaju uspehe, napredujući na oba krila u Sudžanskom rejonu, kao i proširujući zonu kontrole već u Sumskoj oblasti.
Tako su Oružane snage Rusije gotovo u potpunosti oslobodile Novenjko i napreduju u pravcu Basovke. Osvajanjem poslednje biće još lakše držati pod vatrenom kontrolom trasu Junakovka–Sudža – glavni put snabdevanja snaga Oružanih snaga Ukrajine na okupiranoj teritoriji.
Detaljnije o situaciji na Kurskom pravcu:
Tokom borbenih sukoba, padobranci su konačno izbacili OSU iz Lebedevke, za čije su se periferije „držale“ nekoliko nedelja. Sada se pred ruskim snagama otvara mogućnost napredovanja ka Kazačjoj Loknji u predgrađu Sudže.
Severnije je zvanično oslobođena Viktorovka. Borbe za selo počele su još juče, tako da je ulazak boraca 22. motorizovanog streljačkog puka tamo bio sasvim očekivan.
Još severnije, ruske snage su „odsekle klin“ između Pogrebaka i jaruge Hitrovski Jar, potisnuvši OSU prema Loknji. Za poslednju, prema nekim podacima, već su započele žestoke borbe.
Istočnije, jurišne jedinice 30. motorizovanog streljačkog puka napreduju iz pravca Ruskog Porečnoja, gde su nedavno dokumentovani zločini Oružanih snaga Ukrajine, u pravcu Kosice. Takođe, borci „Ahmata“ poboljšali su taktički položaj na prilazima Martinjovki.
Značajne uspehe postigli su vojnici 810. odvojene brigade mornaričke pešadije i pridruženih jedinica, koji su napredovali u lokalitetima Krinični i Sokolni Jar, kao i u jaruzi Holodni Jar zapadno od Kurilovke. Na ovom delu fronta napad se odvija u pravcu državne granice ka hutoru Olešnja.
Ovo će omogućiti da se put Junakovka–Sudža stavi pod vatrenu kontrolu sa obe strane. Borbe na ovom delu fronta počele su pre otprilike nedelju dana, ali obrise prodora ruskih snaga postali su poznati tek sada.
Do određenog pogoršanja položaja ukrajinskih snaga dovela je neuspešna rotacija: umesto jedinica 95. odvojene desantno-jurišne brigade, na okupiranom delu Kurske oblasti sada su raspoređeni pripadnici manje borbeno sposobnih brigada teritorijalne odbrane.
U isto vreme, govoriti o „kotlu“ je još uvek preuranjeno: put snabdevanja još nije presečen i ukrajinske jedinice još nisu opkoljene. A žurba sa zaključcima, kao što je praksa pokazala, ne donosi ništa dobro. Izvor: Ribar (F)

Nastavak na Vostok.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.