IZVEŠTAJ O PADU MH17 Oni koji nisu stradali od udara projektila, brzo su izgubili svest

Izvor: Blic, 13.Okt.2015, 14:33   (ažurirano 02.Apr.2020.)

IZVEŠTAJ O PADU MH17 "Oni koji nisu stradali od udara projektila, brzo su izgubili svest"

Malezijski avion na letu MH17 pogođen je prošle godine nad istočnom Ukrajinom projektilom BUK, ruske proizvodnje, kada je pogunulo 298 ljudi, saopštio je danas holandski Odbor za bezbednost koji je vodio službenu istragu.

"Avion MH17 srušio se zbog eksplozije bojeve glave 9n314m van aviona, na levoj strani kokpita...Ova bojeva glava uklapa se u vrste projektila koji su instalirani u sistem BUK raketa zemlja-vazduh", rekao je predsednik holandskog Odbora za bezbednost Tjibe >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Justra, na konferenciji za novinare, prenose agencije.

On je dodao da je Rusija osporila tip korišćenog projektila.

Službena istraga o tragediji aviona, došla je do zaključka da je trebalo da ukrajinske vlasti zatvore vazdušni prostor na istočnom Ukrajinom zbog sukoba sa proruskim separatistima. Justra je dodao da je to bio dovoljan razlog da se kao mera opreza zatvori vazdušni prostor.

Dugoočekivani nalazi komisije nisu dali odgovor o odgovornosti, jer se ne zna ko je lansirao projektil.

Ranije danas, Justra je rekao porodicama žrtava, da bi putnici koje nije ubio projektil, umrli zbog iznenadne dekompresije i nedostatka vazduha na visini od 33.000 metara.

Holandski odbor za bezbednost saopštio je danas da je bilo dovoljno osnova da ukrajinske vlasti zatvore vazdušni prostor nad istokom zemlje u vreme kada je u julu 2014. godine u tom području oboren malezijski putnički avion sa 298 ljudi.

Predsednik ovog istražnog tela Tijbe Joustra rekao je da ukrajinske vlasti nisu preduzele mere predostrožnosti i da je koridorom koji je koristio oboreni avion letelo još 165 komercijalnih letelica.

"Nikom nije palo na pamet da postoji moguća pretnja po civilnu avijaciju", rekao je Joustra dok je na prezentaciji konačnog izveštaja emitovana animacija o završnim trenucima leta "MH17".

On je rekao da je u to vreme važila zabrana letenja za komercijalne avione u donjim nivoima ukrajinskog vazdušnog prostora i da je "MH17" u trenutku kada je pogođen bio iznad te visine.

Joustra je dodao da su tada u tom području bili avioni još tri avio-prevoznika.

Holandski odbor odbacio je mogućnost da je avon oboren raketom tipa "vazduh-vazduh", aktiviranjem bombe unutar letelice ili udarom meteora, prenosi "Raša tudej".

U završnom izveštaju o ovom događaju navodi se da je avion "Malezija erlajnsa" oboren projektilom iz sistema "Buk", s napomenom da se Rusija ne slaže sa zaključkom o tipu bojeve glave i rakete.

Joustra je rekao da je raketa lansirana iz područja površine 320 kvadratnih kilometara na istoku Ukrajine. On je naglasio da je potrebna dodatna istraga da bi se utvrdila tačna lokacija sa koje je projektil ispaljen.

Avion se raspao u vazduhu, a njegovi fragmenti rasuli su se na ukrajinskoj teritoriji u krugu od 15 kilometara. Posle eksplozije, prednji dio aviona odvojio se od trupa. Ne isključuje se mogućnost da će dodatni fragmenti aviona biti pronađeni u budućnosti.

Joustra je rekao da su putnici koji nisu poginuli usled detonacije projektila veoma brzo izgubili svest. Tri člana posade nastradala su u kokpitu od detonacije rakete.

"Boing 777" kompanije "Malezija erlajns" pao je u regionu Donjecka 17. jula 2014. godine. Poginulo je svih 298 putnika i članova posade, a najviše žrtava, njih 193, bilo je iz Holandije.

Ruski proizvođač sistema za protivvazduhoplovnu odbranu Almaz-Antej odbacio je danas zaključke istrage da je raketa zemlja-vazduh tipa BUK ispaljena s teritorije pod kontrolom separatista u istočnoj Ukrajini, kako su danas objavili mediji.Holandska Uprava za bezbednost danas treba da objavi konačni izveštaj o uzrocima nesreće aviona, oborenog u julu 2014. godine.

I Almaz-Antej, koji je proizvođač sistema BUK (Nato naziv SA-11), danas je predstavio zaključke svojih istraživanja.

Oni tvrde kako je projektil koji je srušio avion ispaljen s područja pod ukrajinskom kontrolom, a ne pod kontrolom separatista.

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

Međunarodna komisija navodno ignorisala rusku istragu o padu aviona u Ukrajini

Izvor: Blic, 13.Okt.2015

Ruski proizvođač oružja "Almaz-Antej" saopštio je danas da je međunarodna komisija ignorisala dokumentaciju ove kompanije o prvoj fazi eksperimenta koji je sproveden da bi se utvrdilo zašto je 2014. godine na istoku Ukrajine pao malezijski putnički avion sa 298 ljudi...- U avgustu smo predali...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.