![[IDEX 2025] Rusi su se vratili](https://static.vesti.rs/slike-4/IDEX-2025-Rusi-su-se-vratili.jpg)
Izvor: TangoSix.rs, 18.Feb.2025, 17:54
[IDEX 2025] Rusi su se vratili
Kako smo izvestili prvog dana javljanja iz Abu Dabija, ponižavanje ruske vojne industrije na najbitnijem globalnom sajmu u ovoj oblasti ostaće ograničeno na 2023. godinu. Na ovogodišnjem IDEX-u prisutne su gotovo sve bitne „defence“ kompanije iz Rusije, sa sredstvima koja mogu biti interesantna i Srbiji.
Štaviše, najveća ukrajinska kompanija koja izlaže u Abu Dabiju, „Ukrspecexport“ (deo glavne „Ukroboronprom“), smeštena je u halu 14. Prilično daleko od Rusa i primetno >> Pročitaj celu vest na sajtu TangoSix.rs << zabačenija.
Rusija je na ovogodišnjem IDEX-u u vidu eksponata predstavila nekoliko premijera, kao i sisteme čija je upotreba aktuelna u tekućem ratu u Ukrajini. U pitanju su sistemi za protivvazduhoplovna dejstva, lutajuća municija, protivoklopni sistemi, oklopna vozila, različiti sistemi zaštite od dronova i protivoklopnih sredstava.
Sada već tradicionalno, jedine letelice koje se dovoze na IDEX su ruski helikopteri i turski dronovi. Parkirani na doku, nedaleko od IDEX hala, lokaciji NAVDEX dela sajma / Foto: Petar Vojinović, Tango Six
Pored nabrojanog, Rusi su izložili i tri tipa civilnih helikoptera. Srednji višenamenski Mi-38 u VIP verziji, najnoviju varijantu protivpožarnog helikoptera Ka-32A11M, i laki višenamenski Ansat u sanitetskoj i verziji za policiju.
Za Srbiju najinteresantniji i podjednako aktuelan u ratu u Ukrajini pažnju prvo privlači Pancir. Rusi su u Abu Dabiju premijerno prikazali najnoviju varijantu koja nosi oznaku Pancir-SMD-E. Na sajmu je prikazan borbeni modul koji osim standardnih raketa 57E6, ima i malogabaritne rakete TKB-1055 koje su namenjene za uništavanje besposadnih letelica, što je i osnovna namena ove varijante.
Jedan ovakav modul može imati do čak 48 raketa što, kako navodi proizvođač, omogućuje odbijanje masovnog napada dronovovima. Ovome dodajmo i informaciju da je zvanično saopšteno da je u planu opremanje sistema Pancir laserskim sistemom za obaranje dronova.
Modularnost Pancira, moguće postavljanje na samohodne platforme / Foto: Petar Vojinović, Tango Six
Prikazan je i sistem Džigit, stacionarni lanser za lake prenosive sisteme PVO (LPRS). U najnovijim varijantama se na ovaj sistem postavljaju dva LPRS Igla-S ili Verba, a iz Rosoboroneksporta kažu da je više od 10 zemalja sklopilo ugovore za nabavku.
Sistem se može postaviti i na različita odgovarajuća vozila, masa je 128 kg bez raketa, platforma se može pokretati 360 stepeni po azimutu i -15/+60 stepeni po elevaciji. Poseduje obeleživač ciljeva i noćni nišan, moguće je plotunsko lansiranje dve rakete.
Džigit, sličan i verziji Mistrala koji je Srbija kupila / Foto: Petar Vojinović, Tango Six
Kalašnjikov je na IDEX-u izložio strljačko naoružanje i svoj vazduhoplovni program / Foto: Petar Vojinović, Tango Six
Koncern Kalašnjikov prikazao je dva tipa lutajuće municije, prvi mase 10 kg nosi oznaku Kub-2E, dok drugi Kub-10E ima znatno veću masu – 45 kg. Kub-10E ima bojevu glavu od 11 kg, domet od 40 km u režimu navođenja i do 90 km na cilj čije su koordinate već poznate.
Na IDEX-u je prvi put prikazan i sistem Lanset-E kompanije ZALA koji se sastoji od izviđačke besposadne letelice kratkog dometa tipa Z-16-E i lutajuće municije Izdelije 51-E i/ili Izdelije 52-E. Ovaj sistem je dosta korišćen u ratu u Ukrajini, navodno je od početka sukoba za uništenje širokog spektra ciljeva utrošeno skoro 3.000 dronova-kamikaza. Izdelije 51 ima masu bojeve glave od 5 kg, može leteti na udaljenosti od 50 km od komandne stanice, ostati u vazduhu 40 minuta, brzina mu je preko 80 km/h. Izdelije 52 ima masu bojeve glave od 3 kg može leteti na udaljenosti od preko 30 km od komandne stanice.
Varijante Lanseta korišćene i u ratu u Ukrajini / Foto: Petar Vojinović, Tango Six
Kornet – lanser 9P163M-2 sa sistemom za daljinsko upravljanje 9P631 / Foto: Petar Vojinović, Tango Six
Od izloženog interesantan je i protivoklopni vođeni raketni sistem Kornet koji se nalazi u naoružanju Vojske Srbije. U Abu Dabiju predstavljen je u varijanti sa daljinskim lansiranjem. Prikazan je lanser 9P163M-2 sa sistemom za daljinsko upravljanje 9P631. U specifikacijama se navodi da se jednom jedinicom za upravljanje mogu lansirati rakete iz tri sistema, da je udaljenost od lansera do sistema za daljinsko upravljanje do 100 m, kao i da je domet od 150 do 5.000 m. Maksimalna masa sistema je 46 kg od čega se 26 odnosi na lanser.
Kornet ima i svoju vazduhoplovnu varijantu. Raketa ovog sistema iskorišćena je za razvoj rakete vazduh-zemlja sa oznakom H-BPLA (X-UAV) kojom se naoružavaju besposadne letelice. Raketa se može lansirati sa visine do 4 km, domet iznosi 2 do 8 km, masa rakete u kontejneru je 42 kg, bez kontejnera 32 kg, masa visokoeksplozivne bojeve glave je 6 kg, masa goriva 3,2 kg.
The post [IDEX 2025] Rusi su se vratili appeared first on Tango Six.