CNN objavio snimke: Ovo je dokaz; Vagner vs. ukrajinske snage... VIDEO

Izvor: B92, 20.Sep.2023, 08:38

CNN objavio snimke: Ovo je dokaz; Vagner vs. ukrajinske snage... VIDEO

Istraga CNN-a pokazala da se sukom Ukrajine i Rusije “prelio” i na Afriku.

Naime, kao ta američka medijska kuća navodi, ukrajinske specijalne službe verovatno stoje iza serije udara bespilotnih letelica i kopnene operacije usmerene protiv milicije koju podržava Vagner u blizini glavnog grada Sudana.

Ta operacija je uključivala niz napada na paravojnu grupu Snage za brzu podršku (RSF), za koju se veruje da dobija pomoć od Vagnera, ruske plaćeničke >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << grupe, u borbi protiv sudanske vojske za kontrolu nad zemljom, preneo je Telegraf.

CNN nije bio u mogućnosti da nezavisno potvrdi umešanost Ukrajine u seriju udara, ali navode da video snimci do kojih su došli otkrivaju obeležja napada dronovima u ukrajinskom stilu.

Ističe se da su dve komercijalno dostupne bespilotne letelice koje naširoko koriste Ukrajinci su učestvovale u najmanje osam udara, a ukrajinski tekst se vidi na kontroloru dronova. Stručnjaci su takođe rekli da je korišćena taktika – odnosno obrazac dronova koji jure direktno u svoju metu – bila veoma neobična u Sudanu i širem afričkom regionu.

Visoki sudanski vojni izvor rekao je da "nema saznanja o ukrajinskoj operaciji u Sudanu" i da ne veruje da je to istina.

S druge strane, više američkih zvaničnika nije bilo svesno navodnog incidenta i izrazilo je iznenađenje zbog nagoveštaja da su udare i kopnenu operaciju možda izvele ukrajinske snage.

Na video snimku koji prikazuje monitor kontrolora dronova vidljiv je tekst na engleskom i ukrajinskom. Operator drona, koji izgleda kao stranac, takođe se može videti u odrazu kontrolora, ali operater nosi balaklavu i nije ga moguće identifikovati.

Britanski istraživač koji vodi "Caliber Obscura", veb-sajt koji identifikuje oružje, analizirao je snimke za CNN i rekao da se uređaj poklapa s onim koje koriste ukrajinske snage za kontrolu dronova DJI MAVIC.

CNN je geolocirao mesta napada manjih razmera i kopnene operacije koje se vide na snimcima dronova, ali nije mogao nezavisno da potvrdi datum kada su snimci nastali. Čini se da se nekoliko udara na most Šambat, koji povezuje Omdurman i Kartum, poklapa s lokalnim izveštajima na društvenim mrežama o napadu 8. septembra.

Udari su usledili samo dva dana nakon što je Vagner omogućio veliki konvoj oružja za Sudan preko garnizona RSF u al-Zurugu, na jugozapadu zemlje blizu granice sa Čadom, prema drugom visokom sudanskom izvoru.

Zvaničnik je rekao za CNN da je veliki broj vozila, uključujući nekoliko kamiona s oružjem od Vagnerovaca, stigao u Zurug 6. septembra. CNN je dobio satelitske snimke na kojima se vidi više od 100 vozila, uključujući desetine kamiona, u garnizonu istog dana.

Dva čadska vojna uzbunjivača izjavila su za CNN da je konvoj putovao kroz Čad do Zuruga, što bi signaliziralo širenje Rusije i Vagnerove sfere uticaja u Africi, za koju je poznato da obuhvata Mali, Sudan, Centralnoafričku Republiku i Libiju.

Podseća se da je moćna grupa ruskih plaćenika igrala javnu i ključnu ulogu u stranim vojnim kampanjama Moskve, tačnije u Ukrajini, i više puta je optužena za zločine. U Africi je Vagner pomogao da se podupre rastući uticaj Moskve i zaplena resursa.

CNN je ranije izvestio da je, prema izvorima, Vagner raketama zemlja-vazduh snabdevao snage koje podržavaju paravojne borce RSF-a i njihovog vođu Mohameda Hamdana Dagala – nadaleko poznatog kao Hemedti – dok se bori za vlast sa generalom Abdelom Fatahom al -Burhan, vojnim vladarom Sudana i šefom oružanih snaga te zemlje.

RSF, koja ima veliko prisustvo u glavnom gradu Kartumu i Omdurmanu, bila je pod čestim vazdušnim napadima sudanske vojske otkako su u aprilu izbile borbe između dve grupe. U govoru u četvrtak, šef RSF-a Hemedti rekao je da su njegove snage gotovo dominirale državom Kartum, koja uključuje Omdurman, i govorio o nedavnim neselektivnim vazdušnim napadima u Omdurmanu i drugim gradovima.

Pre izbijanja nasilja ovog proleća, Burhan i Hemedti su bili saveznici u vojnoj hunti koja je zbacila međunarodno priznatu prelaznu vladu 2021. Sudanska vojna vlada je u prošlosti dobijala Vagnerovu podršku, ali se Hemedti tokom godina pojavio kao Vagnerov omiljeni saveznik u državi.

Vagner je napustio vojsku Sudana kada su izbile borbe, podržavajući Hemedtija i njegove borce u sukobu.

CNN je razotkrio rute snabdevanja oružjem koje su pomogle u održavanju ovog sukoba, prolazeći kroz ključne Vagnerove tranzitne tačke: rusku vazdušnu i pomorsku bazu u sirijskoj obalskoj oblasti Latakija, baze Vagnera u Libiji i aerodrom Bangi u Centralnoafričkoj Republici.

Vagner ima značajno prisustvo u CAR-u, kao i u velikim delovima istočne Libije, koja se graniči sa Sudanom, i gde general Kalifa Haftar kontroliše ogromne delove teritorije.

"Oko 90 odsto oružja RSF-a dolazi od Vagnera", rekao je za CNN visoki sudanski izvor, dodajući da se Vagnerovo snabdevanje oružjem RSF nastavlja nesmanjeno uprkos smrti vođe plaćeničke grupe Jevgenija Prigožina i njegovog zamenika Dmitrija Utkina u avionskoj nesreći 23. avgusta.

Prigožinova smrt je pokrenula pitanja o budućnosti Vagnerovih operacija u Africi, gde je grupa plaćenika koristila brutalnu taktiku da podrži militantne grupe i autoritarne režime u zamenu za mineralna bogatstva. Veruje se da su ti resursi — uključujući ogromne ustupke u sudanskoj industriji rudarenja zlata — pomogli ratnim naporima Moskve u Ukrajini i pomogli joj da zaobiđe široke zapadne sankcije.

Analitičari i istraživači spekulišu da je Kremlj konsolidovao kontrolu nad aktivnostima plaćeničke grupe u Africi kao deo većeg napora da se grupa apsorbuje u rusko ministarstvo odbrane nakon Prigožinove neuspele pobune u junu.

Prigožin se nedavno vratio u Rusiju iz Afrike kada se njegov avion srušio. Dva dana nakon Prigožinove smrti, zamenik ruskog ministra odbrane Junus-Bek Jevkurov krenuo je u obilazak pet zemalja po starim Vagnerovim lokacijama: Libiji, Siriji, Maliju, Burkini Faso i CAR.

Tokom rusko-afričkog samita u Sankt Peterburgu krajem jula — manje od mesec dana pre Prigožinove smrti — šef tajnih ofanzivnih operacija ruske vojne obaveštajne službe (GRU) general Andrej Averjanov prisustvovao je sastancima sa šefovima Malija, CAR, Eritreje i Burkine Faso.

Dok se bori protiv Rusije, Kijev je pridavao strateški značaj produbljivanju veza u inostranstvu, uključujući i afričke zemlje. Ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba je u poslednjih godinu dana imao tri putovanja na afrički kontinent, posetivši više od 10 zemalja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.