Blokada brodova na Dunavu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 19.Jan.2011, 17:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Blokada brodova na Dunavu

BEOGRAD -

Ministarstvo za infrastrukturu uputilo je danas Ministarstvu finansija zahtev da preispita Uredbu o carinski dozvoljenom postupanju sa robom, zbog jučerašnje blokade devet stranih brodova na Dunavu, na graničnom prelazu Veliko Gradište, izjavio je danas pomoćnik ministra za infrastrukturu zadužen za vodni saobraćaj i bezbednost plovidbe Pavle Galić.

"Juče oko 10 časova zaustavljeno je sedam brodova i 23 plovila u sastavu u pristaništu Veliko Gradište. To >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << su bila četiri broda sa rumunskom zastavom, jedan sa ukrajinskom, jedan sa hrvatskom i jedan sa bugarskom zastavom", rekao je Galić Tanjugu.

On je objasnio da su zbog početka primene Uredbe o carinski dozvoljenom postupanju sa robom svi zastupnici brodarskih kompanija prilikom ulaska brodova na carinsko područje Srbije, na rečnim graničnim prelazima, obavezni da polože obezbedenje za plaćanje carinskog duga odnosno carinsku garanciju za robu u tranzitu.

Problem je, međutim, nastao zbog velikih troškova za obezbeđivanje carinskih garancija dodao je pomoćnik ministra naglasivši da su juče u popodnevnim časovima svi brodovi nastavili svoju plovidbu.

Galić je naveo da je Ministarstvo za infrastukturu prošle sedmice održalo sastanak povodom tog problema na zahtev privrednih društava u Srbiji, koja se bave agencijskim poslovima u oblasti vodnog transporta.

"Poslali smo zahtev Ministarstvu za finansije da preduzme određene mere i da još jednom razmotre taj problem, da ne bi brodovi bili zaustavljeni na međunarodnom plovnom putu reke Dunav", naveo je pomoćnik ministra.

Rečni prevoznici tvrde da je reč o izuzetno visokim iznosima carinskih garancija koje bi trebalo da obezbede zastupnici brodskih kompanija, jer se radi o velikim kolicinama robe koja se prevozi vodnim putem i da takva količina robe ima veliku ukupnu vrednost koja služi za osnovicu obračuna carine, PDV-a i akciza.

Galić je kazao da je tačno da su ti iznosi prilično visoki i izrazio očekivanje da će u narednom periodu biti postignuto neko rešenje.

Rezervisanje garancije traje za ceo period za koje su plovila u tranzitu u našim teritorijalnim vodama odnosno do dolaska i carinjenja u nekoj od srpskih luka, a taj period može da traje i po više dana.

Prevoznici tvrde da će primena nove uredbe znatno poskupeti plovidbu kroz Srbiju, što je neprihvatljivo za brodare, agente i špeditere.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.