Amerika optužila Rusiju: Nuklearni teror

Izvor: B92, 05.Mar.2022, 12:45

Amerika optužila Rusiju: "Nuklearni teror"

Državni sekretar SAD Entoni Blinken izjavio je da ruske snage sve više koriste brutalne metode ratovanja u Ukrajini, koje pogađaju i civile.

Blinken je pred sastanak za kolegama iz EU u Briselu rekao da se svi suočavaju "sa izborom Vladimira Putina, a to je neisprovocirani, neopravdani rat sa užasnim posledicama".

"Spremni smo da uradimo sve što možemo da to zaustavimo", kaže Blinken. SAD ipak odbijaju da podrže uvođenje zone zabrane letenja nad Ukrajinom jer >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << bi, prema njihovom stavu, to vodilo ka širem konfliktu.

"Moramo da obezbedimo da se rat ne proširi izvan Ukrajine. A kada bismo podržali zonu zabrane letenja iznad Ukrajine, to znači da bi cela Evropa bila angažovana u ratu", kaže Blinken.

Sastanak šefova diplomatija u Briselu sazvan je pošto je Rusija optužena za "nuklearni teror" zbog gađanja nuklearne elektrane u Zaprožju, a potom i njenog preuzimanja.

Ukrajinski nuklearni inspektorat je saopštio da nema povišenog nivoa radijacije i da osoblje nastavlja bezbedno da radi. Vatrogasci su stavili požar pod kontrolu.

Savet bezbednosti UN održao je u petak hitnu sednicu kako bi raspravljao o incidentu u nuklearnoj elektrani.

"Svet je za dlaku izbegao nuklearnu kafastrofu prošle noći. Svedoci smo nove, opasne eskalacije, koja preti celoj Evropi i svetu", rekla je američka predstavnica u UN Linda Tomas Grinfild.

"Ovo dokazuje svu bezobzirnost rata", rekao je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.

Portparol ruskog Ministarstva odbrane Igor Konašenkov je za napad okvirio ukrajinsku "sabotersku grupu" koja je okupirala jednu od zgrada elektrane, napala rusku patrolu i zapalila zgradu. Međutim, nije ponudio dokaze za tu tvrdnju.

Portparol Pentagona Džon Kirbi rekao je da ruske snage na terenu napreduju ka Odesi. Konvoj ruskih snaga i dalje se trudi da stigne do Kijeva, kaže Kirbi, ali je otpor Ukrajinaca na nekim mestima usporio kretanje konvoja.

Rusi su preuzeli strateški važnu luku Herson. Opkolili su i lučki grad Mariupolj čiji je gradonačelnik rekao da je "ruski cilj izolacija Ukrajine".

Ruski diplomata tvrdi da Rusija nema nameru da okupira Ukrajiju, ako invazija uspe, i da će se trupe povući onda kada ciljevi budu ispunjeni.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.