Izvor: N1 televizija, 01.Nov.2016, 20:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zaposleni u Džumhurijet posle hapšenja: Ne odustajemo
"Nećemo popustiti", objavljeno je na današnoj naslovnoj strani jednog od najstarijih turskih dnevnika. Zaposleni u turskom opozicionom listu "Džumhurijet" odlučni su da "ne popuste" pred pritiskom posle jučerašnjeg hapšenja glavnog urednika.
Prethodni glavni urednik levičarskog i sekularnog "Džumhurijeta", Džan Dundar osuđen je prošle godine na šest godina zatvora zbog kako je rečeno, objavljivanja državnih tajni, uključujući informacije o akcijama zvanične Ankare >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << u Siriji.
Tužilaštvo kaže da su urednici pritvoreni posle istrage o navodnoj podršci pokretu Fetulaha Gulena i zabranjenoj Radničkoj partiji Kurdistana.
"Trudim se da ovo vidim kao povod za karikaturu. Ali izgleda da već živim u karikaturi. Jer kako objasniti optužbe kada sam objavio stotine karikatura protiv Gulena i Kurdske radničke partije", kaže Musa Kart, karikaturista lista.
"Prazne kolumne kao poruka"
U današnjem izdanju prostor za tekstove dvojice kolumnista koji su uhapšeni sa urednikom ostavljen je prazan.
List obacuje sve optužbe, a hapšenja su naišla na osude međunarodnih zvaničnika i organizacija, uključujući OEBS.
"Ponovo izražavamo zabrinutost za slobodu medija u Turskoj. Komisija će izaći sa celovitom analizom ovog slučaja", kaže Maja Kocijančič.
Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc, bio je mnogo oštriji i napisao je na svom tviter nalogu da ta hapšenja prelaze "još jednu crvenu liniju" kada je reč o slobodi štampe i izražavanja u Turskoj.
"Braćo, nas ne zanima vaša crvena linija. Narod je taj koji povlaci crvenu liniju, a vaša linija nema značaja.Turska nema problem sa slobodom štampe. Oni uvek pokreću pianje slobode štampe kad smo u akcijama borbe protiv terorizma", kaže Binali Juldrm, turski premijer.
Za terorizam Turska želi da ponovo uvede smrtnu kaznu. Evropa pritisnuta migrantskom krizom za sada nema odgovor na ovakvo ponašanje Ankare.
Izvor: N1
Naslovna strana kao prkos Erdoganu
Izvor: N1 televizija, 01.Nov.2016
"Nećemo popustiti", objavljeno je na današnoj naslovnoj strani jednog od najstarijih turskih dnevnika. Zaposleni u turskom opozicionom listu "Džumhurijet" odlučni su da "ne popuste" pred pritiskom posle jučerašnjeg hapšenja glavnog urednika...Izvor: N1




