Vrhunac izbegličke krize iza nas

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 03.Apr.2016, 19:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Vrhunac izbegličke krize iza nas"

Nemački ministar unutrašnjih poslova Tomas de Mezijer izrazio je danas "oprezan optimizam" da je migrantski talas prema Evropi prošao vrhunac zahvaljujući dogovoru sa Turskom, ali je ukazao da su potrebni i sporazumi sa severnoafričkim zemljama da bi se ubuduće sprečio masovan priliv migranata.

"Mogu da kažem sa priličnom dozom opreza da je vrhunac izbegličke krize iza nas", rekao je De Mezijer za list "Tegešspigel am Zontag".

On je dodao da "moramo da odgovorimo >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << na još neka pitanja", prenela je agencija AFP.

"To se odnosi na primenu sporazuma postignutog s Turskom, ali i na traženje rešenja u slučaju alternativnih ruta, kao što su preko Libije ili Italije", kazao je De Mezijer.

Primena dogovora EU i Ankare, o vraćanju izbeglica iz Grčke u Tursku, počinje sutra, a obe zemlje užurbano se radi na poslednjim pripremama.

"Planiranje je u toku", rekao je portparol grčke vlade za migrantsku krizu Jorgos Kiricis za AFP, a do sutra bi u Grčku trebalo da stigne i oko 400 policajaca Fronteksa.

Svakoga dana do srede biće vraćeno oko 250 ljudi, a na brodu će svaki migrant biti u pratnji po jednog agenta Fronteksa, navodi ANA.

Turska u međuvremenu radi na pripremi centara za prihvat vraćenih migranata u mestima Česme i Dikili, a lokalni mediji javljaju i da se priprema izbeglički kamp za 5.000 ljudi u Manisi, u unutrašnjosti zemlje.

Nakon zatvaranja balkanske rute za migrante, u Grčkoj je ostalo zaglavljeno više od 52.000 izbeglica koje žele da idu ka severnoj Evropi.

Od toga je više od 5.600 registrovano posle 20. marta, što je datum kada je sporazum stupio na snagu i nakon kojeg će svi migranti biti vraćeni u Tursku.

Protest zbog zatvaranja granica, sukob s policijom

Austrijska policija sukobila se danas na graničnom prelazu Brener, između Austrije i Italije, sa demonstrantima koji su protestovali zbog zatvaranja evropskih granica za migrante.

Na graničnom prelazu se okupilo 1.500 ljudi, a pri kraju inače mirnog protesta, desetak demonstranata je pokušalo da probije kordon austrijske policije.

Policija je koristili pendreke i biber sprej da bi odbila demonstrante, koji su pripadnike bezbednosnih snaga zasuli flašama i kamenicama, prenela je agencija AP.

Austrijski "Tiroler tagescajtung" je na sajtu objavio da su dvojica policajaca povređena.
Pogledaj vesti o: Turska

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Povezane vesti

OPREZAN OPTIMIZAM Nemačka smatra da je prošao vrhunac izbegličke krize

Izvor: Blic, 03.Apr.2016

Nemački ministar unutrašnjih poslova Tomas de Mezijer izrazio je danas "oprezan optimizam" da je migrantski talas prema Evropi prošao vrhunac zahvaljujući dogovoru sa Turskom, ali je ukazao da su potrebni i sporazumi sa severnoafričkim zemljama da bi se ubuduće sprečio masovan priliv migranata...-...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.