Izvor: Vesti-online.com, 25.Okt.2016, 08:58 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Turska kao "Erdoganov sultanat"
Posle pokušaja državnog puča u Turskoj, koji je propao u roku od nekoliko sati, masovni obračuni vlasti sa neistomišljenicima ne jenjavaju.
Na desetine hiljada ljudi u vojsci, sudstvu, policiji i školstvu je suspendovano, otpušteno ili pritvoreno zbog navodne povezanosti sa pokušajem puča, koje su, kako tvrde turske vlasti, organizovali Fetulah Gulen i njegov pokret Hizmet.
Čistka bez presedana je naišla na oštru osudu turskih saveznika sa Zapada, uključujući >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << Evropsku uniju.
Od 82.000 ljudi, koji su bili predmet istrage, 26.000 je uz sudski nadzor pušteno na slobodu, dok vlasti i dalje tragaju za 3.907 osoba.
Posle obračuna sa domaćim medijima i zatvaranja 130 medijskih kuća, na udaru su se sada našli i strani, koje je Ankara optužila za propagiranje površne, pogrešne i zlonamerne slike o najnovijim zbivanjima u Turskoj.
Ozbiljan nasrtaj na položaj novinara i slobodu izražavanja izaziva zabrinutost i u zemlji i svetu.
Premijer Binali Jildirim smatra da strani mediji plasiraju crnu propagandu protiv Turske, u cilju da, posle propalog državnog udara, ovu zemlju prikažu kao nestabilnu, da je u njoj rat i da ne postoji vladavina prava, kao i da građani svakodnevno ginu.
Turska vlast je optužila imama Fetulaha Gulena, glavnoosumnjičenog pučistu, da stoji i iza te prljave propagande stranih medija, ne objasnivši kako je verski propovednik uspeo da kupi vodeće američke, nemačke i britanske listove koji kritikuju Vladu u Ankari zbog čistki, kojima se ne vidi kraj.
Pritvoreno je više urednika i novinara, među kojima su i turska poznata pera, dok su u strahu od progona neki pobegli iz zemlje.
Da li će se Erdogan prisetiti da je Turska, kao zemlja kandidat za ulazak u EU, dužna da primenjuje demokratske standarde, uključujući i medijske slobode ili će, kako je već nagovestio, promeniti Ustav i uvesti predsednički sistem vladavine, ostaje da vidimo...
Diplomate u azilu
Nemački zvaničnici saopštili su da je od sredine jula do pred kraj oktobra 35 turskih diplomata i članova njihovih porodica podnelo zahtev za azil u Nemačkoj.
Analitičari predviđaju da će politička kriza kao i njene posledice tada biti produbljene još više, jer će to biti vladavina jednog čoveka, Redžepa Tajipa Erdogana, bez obzira što se tome protive opozicione stranke.
Vladajuća "Partija pravde i razvoja" nema dvotrećinsku većinu u parlamentu Turske, pa se ne isključuje ni mogućnost raspisivanja referenduma.
Svi koji bolje poznaju predsednika Turske strahuju da je to samo uvod, početak u još masovnije progone, koji bi se mogli pretvoriti u ”Erdoganov sultanat”, pogotovo što se on sigurno neće zaustaviti sve dok još više ne ojača svoje pozicije.
Nastavak na Vesti-online.com...








