Turska: Talas otpuštanja ne jenjava

Izvor: Vesti-online.com, 20.Jul.2016, 09:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Turska: Talas otpuštanja ne jenjava

Četiri dana nakon pokušaja puča protiv turskog predsednika Tajipa Redžepa Erdogana u Turskoj je do utorka otpušteno na hiljade zaposlenih u javnom sektoru zbog sumnje da su povezani sa pobunom.

Reč je o vojnicima, policajcima, sudijama, državnim službenicima, profesorima.

Turske vlasti optužuju sledbenike muslimanskog verskog vođe Fethulaha Gulena, koji živi u dobrovoljnom egzilu u SAD, za organizovanje neuspešnog vojnog puča.

Ministarstvo >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << obrazovanja suspendovalo je danas 15.200 zaposlenih u prosveti, a oduzete su i licence za 21.000 nastavnika koji rade u privatnim institucijama, prenosi Hurijet.

Turski vladin Odbor za visoko obrazovanje naredio je ranije danas da ostavke podnese 1.577 dekana na svim univerzitetima. U Nacionalnoj obaveštajnoj službi (MIT) suspendovano je ukupno 100 ljudi.

Smenjeno je 257 od 2,600 zaposlenih koji rade za premijera i njihova lična dokumenta su zaplenjena. U čistkama koje su usledile posle neuspelog udara smenjeno je i 429 zaposlenih u Dijanetu, turskom Direktoratu za verska pitanja, u kome radi više od 100.000 ljudi, saopštila je ta insititucija.

U Ministarstvu za socijalnu politiku i porodična pitanja suspendovano je 393 službenika, a u ministarstvu za razvoj 16 zaposlenih. U ponedeljak je sa dužnosti suspendovano 7.899 policajaca, 614 pripadnika žandarmerije, 30 guvernera provincija i 47 guvernera distrikta, kao i 264 pripadnika lokalnih organa vlasti.

Premijer Binali Jildirim rekao je u ponedeljak da je suspendovano i 1.500 zaposlenih u ministarstvu finansija.

Prema rečima zamenika premijera, zbog pokušaja puča, pravne procedure pokrenute su protiv 9.322 osobe.
Pogledaj vesti o: Turska

Nastavak na Vesti-online.com...



Povezane vesti

Erdoganova čistka: Desetine hiljada otpuštenih u Turskoj

Izvor: Vesti-online.com, 20.Jul.2016

Četiri dana posle pokušaja puča protiv turskog predsednika Tajipa Redžepa Erdogana, u Turskoj je do utorka otpušteno na desetine hiljade zaposlenih u javnom sektoru zbog sumnje da su povezani sa pobunom...Reč je o vojnicima, policajcima, sudijama, državnim službenicima, profesorima....Turske...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.