SATELITSKI SNIMCI GRADOVA U TURSKOJ OTKRILI HOROR: Srušili se čitavi kvartovi - stručnjaci otkrili kako je došlo do KOLAPSA (FOTO)

Izvor: SrbijaDanas.com, 08.Feb.2023, 17:33

SATELITSKI SNIMCI GRADOVA U TURSKOJ OTKRILI HOROR: Srušili se čitavi kvartovi - stručnjaci otkrili kako je došlo do KOLAPSA (FOTO)

Satelitski snimci prikazuju gradove Islahi i Nurdagi i snimio ih je Makar Technologies

Srušene zgrade, vozila hitne pomoći i skloništa za šatore mogu se videti na novim satelitskim snimcima gradova pogođenih zemljotresom u Turskoj, koji otkrivaju štetu od razornog zemljotresa u ponedeljak.

Slike koje je snimio Makar Technologies prikazuju gradove Islahi i Nurdagi.

U Islahiju se srušilo na desetine zgrada širom grada. U centru grada, grupa >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << stambenih zgrada zapadno od džamije Haci Ali Ozturk izgleda sravnjena.

Najmanje trinaest zgrada u otprilike dva gradska bloka - sve između tri i pet spratova - je uništeno.

Istočno od kompleksa džamije vide se uništene dve velike zgrade.

Satelitski snimci horora u Turskoj pic.twitter.com/sTCDWhwBm4

— Petar Petrovic (@PetarPe80038488) February 8, 2023

Ruševine te dve zgrade, visoke četiri i šest spratova, zatrpale su ulicu. Čini se da je jedan od krovova ostao netaknut, uprkos tome što se zgrada ispod ruši.

Dalje niz ulicu, vide se buldožeri kako raščišćavaju još jednu urušenu zgradu.

Severno od Islahije, slike grada Nurdagija pokazuju desetine traktorskih prikolica na autoputu.

Zemljotres srušio čitave kvartove! pic.twitter.com/WYNSS0k0aS

— Petar Petrovic (@PetarPe80038488) February 8, 2023

Gradska "Velika bašta", nekada zelena površina sa klupama i radnjama, sada je puna šatora, verovatno za smeštaj preživelih i ekipa hitne pomoći.

Najmanje dve velike višespratnice, koje se nalaze južno od parka, srušile su se. Još tri na severnoj strani parka takođe su se srušila.

Istočno od parka, nekoliko zgrada je takođe urušeno.

Čini se da neke zgrade još uvek stoje, ali ih okružuje značajna količina otpada.

Najmanje tri zgrade – sve stambene – srušile su se u oblasti oko stadiona Nurdagi Distrikta.

Turska opustošena posle zemljotresa pic.twitter.com/UwZ9U5AGuW

— Petar Petrovic (@PetarPe80038488) February 8, 2023

U zapadnom delu Nurdagija, u blizini vladine zgrade, podignuto je na desetine šatora.

Veliki šator, okružen vozilima, vidi se ispred druge zgrade čiji se krov srušio.

Sa toliko štete u obe zemlje, mnogi počinju da postavljaju pitanja o ulozi koju je lokalna građevinska infrastruktura mogla odigrati u tragediji.

- Ono što najviše pogađa je tip kolapsa, ono što zovemo kolaps palačinki, a to je tip kolapsa koji mi inženjeri ne volimo da vidimo - rekao je Mustafa Erdik, profesor zemljotresnog inženjerstva na Univerzitetu Bogazici u Istanbulu.

- U takvim kolapsima, teško je, kao što vidite, i veoma je tragično spasiti živote. To otežava rad timova za potragu i spasavanje.

Erdik je za CNN rekao da slike široko rasprostranjenog razaranja i ruševina ukazuju na to da "postoje veoma promenljivi kvaliteti dizajna i konstrukcije". On kaže da su tip strukturalnih kvarova nakon zemljotresa obično delimični kolapsi.

- Totalni kolapsi su nešto što uvek pokušavate da izbegnete i u kodovima i u stvarnom dizajnu - dodao je on.

Građevinski inženjer USGS-a Kišor Džajsval rekao je za CNN u utorak da je Turska u prošlosti doživela značajne zemljotrese, uključujući zemljotres 1999. godine koji je pogodio jugozapad Turske i ubio više od 14.000 ljudi. Zbog toga, rekao je on, mnogi delovi Turske imaju regionalne građevinske propise kako bi se osiguralo da građevinski projekti mogu da izdrže ovakve vrste događaja.

Podsetimo, prema poslednjim podacima, više od 11.200 ljudi poginulo je u Turskoj i Siriji od posledica dva razorna zemljotresa u ponedeljak, a strahuje se da će taj broj dramatično rasti.

Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan izjavio je danas da je bilo nekih problema s inicijalnim odgovorom na razorne zemljotrese koji su u ponedeljak pogodili jug te zemlje, ali da sada sve bolje funkcioniše.

Erdogan je tokom posete provinciji Kahramanmaras, u blizini epicentra potresa, priznao probleme sa putevima i aerodromima i konstatovao da je situacija sada bolja.

Predsednik Turske je poručio gradjanima da slušaju isključivo informacije koje dobijaju od vlasti i ignorišu "provokatore".

- Nijedan naš građanin neće ostati na ulici - rekao je Erdogan.

Više vesti o zemljotresu u Turskoj pročitajte OVDE.
Pogledaj vesti o: Turska

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.