Posao za 4.000 ljudi: Zašto Folksvagen ide u Tursku, a ne u Srbiju ili Bugarsku?

Izvor: SrbijaDanas.com, 05.Okt.2019, 12:34   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Posao za 4.000 ljudi: Zašto Folksvagen ide u Tursku, a ne u Srbiju ili Bugarsku?

Folksvagen će izgraditi proizvodni pogon u Turskoj.

Ekonomski stručnjak iz Konstanca Erdal Jalcin objašnjava zašto su se šefovi Folksvagena odlučili za Manisu.

Novi proizvodni pogon Folksvagena gradiće se na zapadu Turske, u Manisi blizu Izmira. Nemački proizvođač automobila mnoge je iznenadio odlukom da investira u Turskoj, a ne u članici Evropske unije Bugarskoj. Prethodno je iz trke ispala Srbija. U pogonu "teškom" oko milijardu evra proizvodiće se 300.000 >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << vozila godišnje i biće zaposleno 4.000 ljudi.

Ta odluka je sporna, između ostalog i zato što je poslednjih godina često dolazilo do raznoraznih sporova između nemačke i turske vlade. Erdal Jalcin, profesor međunarodne ekonomske politike na fakultetu u Konstancu, za DW objašnjava pozadinu Folksvagenove odluke, piše DW.

Na pitanje zašto je Folksvagen odlučio da svoj istočnoevropski pogon gradi upravo u Turskoj, Erdal Jalcin odgovara:

- Još pre nekoliko godina govorilo se o gradnji Folksvagenove fabrike u Turskoj – tada se od toga odustalo. Ali s obzirom na dugoročnu ekonomsku perspektivu, sadašnja odluka je logična i načelno smislena. Turska je u poslednjih 15 godina postala važan centar industrijske proizvodnje upravo u automobilskoj industriji, a posebno zahvaljujući brojnim kooperantima koji su se tamo smestili. Mreža kooperantskih firmi postala je ogromna. To veoma pogoduje koncernu kao što je Folksvagen. U Bugarskoj ne postoje takvi uslovi.

Kada govori o uslovima koje će Folksvagen zateći na turskom tržištu rada, Jalcin ističe da su "troškovi plata u Turskoj veoma niski".

- Minimalna plata je 420 evra. To je velika razlika u odnosu na Bugarsku. Osim toga, u Turskoj je tržište rada veoma veliko – broj stanovnika će u dogledno vreme da premaši 100 miliona. Mogu se angažovati mladi radnici koji će na duže staze moći da rade za Folksvagen. Potencijalna radna snaga je obrazovana i kvalifikovana. Od 2005, kada je Turska započela pristupne pregovore s EU, mnogo toga se pokrenulo. Istovremeno, brojni politički konflikti doveli su do odlaska velikog broja mladih talenata iz Turske, došlo je do odliva mozgova.

Nezaposlenost, prezaduženost, inflacija – turska privreda je u dubokoj krizi. Jalcin je siguran da bi investicija jednog ovako velikog preduzeća kao što je Folksvagen mogla da pogura tursku privredu.

- To je esencijalno važan posao za tursku privredu. Njime se šalje signal: „Gledajte, najveći automobilski koncern na svetu investira u Turskoj.“ To bi moglo da motiviše i druga strana preduzeća da slede primer Folksvagena.

S obzirom na to da je Turska u poslednje vreme kršila neka načela pravne države, na pitanje koliko je mudro od Folskvagena da investira u zemlji u kojoj postoji toliko malo pravne sigurnosti, Jalcin kaže:

- Ne investirati u takvoj zemlji isto nije rešenje, pogotovo ako želimo da se u njoj dugoročno stanje popravi. U Rusiji su investicije iz Nemačke u poslednje vreme delom zabranjivane – ali takva ekonomska izolacija nije urodila nikakvim plodom, kao ni u Iranu. Na kraju je obustava investicija više oslabila demokratske snage. Ja u investicijama u zemljama s teškom političkom situacijom uvek pre vidim šansu. Tako se može stvoriti pozitivna zavisnost. Istorijska iskustva nam pokazuju da je održavanje ekonomskih veza dugoročno gledano efikasnije sredstvo od izolacije. Investicije mogu da stvore bolje okvirne uslove koji onda mogu pozitivno da se odraze na političke odnose.

Turska vlada se više nego ikada oglušuje o prava na građanske slobode i demokratska načela, pa na pitanje zar nije nemoralno upravo sada davati turskoj vladi tako velikodušan poklon u obliku investicije teške milijardu evra, Jalcin zaključuje:

- Ali ipak to ne bi trebalo kategorički odbijati. Turska je više od vlade u Ankari. Među stanovništvom Turske postoji mnogo onih koji žele svoju zemlju da poguraju u smeru liberalne demokratije. Sankcije bi kaznile čitav narod, a to ne može da bude rešenje. "Privredi bi trebalo da bude još lošije" – to nije načelo s kojim bi u svetu moglo da se reši mnogo problema. Kada je reč o Folksvagenovoj investiciji, za mene tu dugoročno prevladavaju pozitivni efekti, uprkos aktuelnim političkim izazovima.
Pogledaj vesti o: Turska

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.