Izvor: Nezavisne Novine, 23.Mar.2016, 23:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mali Damask u turskoj metropoli

Okrug Aksaraj, sa svojim jeftinim hotelima i motelima, već tradicionalno je odredište izbjeglica koje traže utočište zbog sukoba u regionu. Ovdje su boravili Avganistanci, Iranci, Iračani, a sada i Sirijci, pa je okrug sada dobio naziv Mali Damask.

Na ulicama se u vazduhu osjeća jak miris aromatičnih začina, među kojima dominira miris cimeta, tipičnog za sirijsku kuhinju.

Restoran "Mendi" je otvoren pre dvije i po godine. Zidove ukrašavaju fotografije prethodnog >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << restorana koji je vlasnik imao u Siriji, a koji je zbog rata zatvoren. Istanbul ih je lijepo prihvatio, kaže suvlasnik Isan Abdi. Sada imaju tri restorana, međutim Abdi priznaje da je na početku bilo teško, jer je postojala jezička barijera, kao i privikavanje gostiju restorana na nove ukuse.

"U početku je bilo teško razumjeti jezik, ali su nam ljudi i turska vlada puno pomogli. Sada nam u restoran dolaze Sirijci, Iračani, Afrikanci, ljudi iz istočne Azije, Tajlanda i Filipina. Svi oni vole pirinač, ali pirinač je novo jelo za Turke. Ukusno je, ali mislim da nisu spremni da probaju nova jela."

U Malom Damasku nisu otvoreni samo restorani, već i mnogobrojni drugi mali biznisi. Abdulkadir Tarhan je premjestio svoju fabriku iz Sirije u Tursku, u grad Gaziantep, ali posao vodi iz Istanbula, odakle je povezan s arapskim zemljama:

"Postoji čitava lepeza biznisa. Ugostiteljstvo, trgovina nekretninama, turizam. Mnogi ljudi iz Alepa rade u proizvodnji. Turska je objavila da u zemlji ima 10.000 do 12.000 sirijskih kompanija koje imaju zvanične dozvole za rad."

Međutim, nije baš sve tako sjajno. Mnogi Sirijci teško preživljavaju. Nekoliko minuta hoda od Tarhanove kancelarije je trg gdje hiljade Sirijaca provode vrijeme čekajući da odu u Evropu. Golobradi dječak Mustafa je izbjeglica iz Sirije:

"Ovdje nema posla, nema života za Sirijce u Istanbulu. Svi idu u Njemačku i Bugarsku. Hrana i smještaj su skupi. Život je za Sirijce ovdje veoma težak. Nema posla, a i kada ga ima veoma je težak. Svaki dan radim po 12 do 14 sati. Ponekad i do dva ujutru."

Turska vlada zasad obezbjeđuje Sirijcima zdravstveno osiguranje i radne dozvole. Međutim, kako je nezaposlenost u Turskoj veća od 10 odsto, i mogućnost zapošljavanja je sve manja.

Nastavak na Nezavisne Novine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.