ERDOGANOV REFERENDUM Prema preliminarnim rezultatima više od polovine Turaka reklo DA ustavnim promenama

Izvor: Blic, 16.Apr.2017, 17:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ERDOGANOV REFERENDUM Prema preliminarnim rezultatima više od polovine Turaka reklo "DA" ustavnim promenama

Prema poslednjim informacijama, 51.31 odsto građana Turske glasalo je za ustavne promene kojima se povećava moć predsednika Redežpa Tajipa Erdogana, prenosi "Anadolija".

Turska agencija navodi i da je do sada pregledano više od devedeset osam odsto glasačkih listića iz celog sveta, dok je u Turskoj do sada pregledano više od 99 procenata, pa je "da" odabralo 51.23 odsto birača, a "ne" ustavnim promenama 48.77.

Birališta su zatvorena za glasanje o ovom >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << istorijskom referendumu u Turskoj koji može da promeni postojeći parlamentarni u predsednički sistem koji bi, samim tim, drastično proširio opseg Erdoganovih mogućnosti i zahvaljujući čemu bi on ostao na vlasti do 2029. godine.

- Prema podacima turskog TV kanala "Haberturk", čak 86% građana Turske izašlo je na glasanje.

- "Ne" ustavnim reformama, prema prvim podacima, najviše osoba je odabralo u najvećim turskim gradovima - Istanbulu, Ankari i Izmiru, javlja "DW", dodajući izjavu njihovog saradnika koji tvrdi da će verovatno biti potrebno više vremena za zvanične rezultate jer će razlike biti veoma male.

- Očekuje se obraćanje premijera Turske Binalija Jildirima u 21. čas po lokalnom vremenu, prenosi "Anadolija".

- Ipak, ranije danas "Dojče vele" je preneo i da je nakon skoro četvrtine prebrojanih glasova na turskom referendumu, bilo jasno da oko 63 odsto građana podržava promenu Ustava.

- Tokom glasanja zabeleženi su i incidenti, izuezev potvrđenih i još nepotvrđenih optužbi, dogodila se i nesreća u kojoj su stradale najmanje dve osobe u obračunu u Dijabakiru.

- Ujedno, zamenik najveće opozicione Republikanske narodne partije (ĆP) u Turskoj Bulent Tečan izjavio je da je odluka koju je Viši izborni odbor (JSK) doneo u poslednjem minutu da se listići bez pečata prihvate kao validni izazvaće ozbiljne probleme oko legitimiteta današnjeg referenduma.

- Doneta je odluka, na osnovu velikog broja pritužbi da zvaničnici JSK na biralištima nisu stigli da udare pečat na listiće, da se listići bez pečata prihvate kao validni.

Da bi se ustavne izmene usvojile, neophodno je da za njih glasa 50 plus jedan odsto građana sa pravom glasa, prenosi AFP i dodaje da su još moguće izmene rezultata.

Ipak, ukoliko narod izglasa promenu u predsednički sistem, ona bi se dogodila nakon generalnih izbora u novembru 2019. godine, ali svakako došlo bi do centralizacije glavnih ljudi ispod predsednika, što bi Erdoganu dalo moć postavljanja ministara, pa i ukidanja funkcije premijera, javlja "Dojče vele".

Pored toga, time bi se predsedniku dodelila veća ovlašćenja: mogao bi da planira budžet, imenuje ministre i sudije, ali i da ih razrešava dužnosti, i mogao bi da u određenim oblastima donosi i dekrete. Mogao bi da raspusti parlament, raspisuje izbore, uvodi vanredno stanje, komanduje vojskom i postavlja rektore univerziteta. Takođe bi šef države mogao da bude i član političke partije. Do sada je on formalno morao da istupi iz partije i neutralno obavlja dužnost. Više o tome možete saznati u ODVOJENOJ VESTI.

Erdogan (63) bio je premijer od 2003. do 2014. godine kada je izabran za šefa države.

Turska vlada smatra da je ustavna reforma neophodna da bi država bila stabilna čime bi se izbegle "krhke koalicione vlade" koje su bile pre dolaska Erdoganove Stranke pravde i razvoja (AKP).

Protivnici smatraju da referendum daje Erdoganu autoritarnu moć optužujući turskog predsednika da na taj način želi da uguši svaki kritički glas, posebno posle neuspelog puča 15. jula 2016. godine.

Erdogan je tokom predizborne kampanje ponavljao da oni koji ne budu glasali prihvataju "igre" kurdskih pobunjenika Radničke partije Kurdistana (PKK) ili Fetulaha Gulena, bivšeg imama koji je optužen da je organizator neuspelog puča.

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Poslije 90 odsto prebrojanih glasova, 52,37 odsto za reforme

Izvor: Nezavisne Novine, 16.Apr.2017

ANKARA - Prema preliminarnim rezultatima, na osnovu prebrojanih 90,69 odsto glasova, 52,37 odsto građana Turske podržalo je, na današnjem referendumu, ustavne promjene kojima se povećava moć predsjednika te zemlje Redžepa Tajipa Erdogana, saopštila je izborna komisija...Kako je prenijela Anadolija,...

Nastavak na Nezavisne Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.