
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 20.Sep.2019, 17:52 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ankara primorala banke da otpišu 8 milijardi dolara loših kredita
Turska je ove nedelje primorala banke da uknjiže gubitke u iznosu od osam milijardi dolara po osnovu otpisa loših kredita, u nastojanju da podstakne kreditiranje i ubrza ekonomski oporavak, naveli su za Rojters bankari, visoki vladini zvaničnici i savetnici iz bankarskog sektora.
Turski bankarski regulator BDDK je u minulim nedeljama pozivao čelnike banaka (pošto tromesečni pregovori nisu rezultirali konkretnom >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << akcijom), da kažu koliki udeo kredita treba da klasifikuju kao problematične i da rezervišu sredstva za to, tvrde dva izvora za britansku agenciju.
Bankarski regulator je u utorak, godinu dana od najcrnjeg perioda turske valutne krize, izašao u javnost sa zahtevom da banke otpišu problematične kredite u iznosu od 46 milijardi lira (8,1 milijardi dolara).
Ovakav potez je, kako ocenjuje Rojters, vođen željom vlade u Ankari da banke, posebno privatne, povećaju obim kreditiranja i pomognu u ispunjenju cilja predsednika Redžepa Tajipa Erdogana o postizanju privrednog rasta od 5,0 odsto u narednoj godini, navodi pet izvora.
"Vlada je izgubila strpljenje i želi akciju. Znali smo da se ništa ne događa u avgustu i da je samo pitanje vremena ko će prvi izgubiti strpljenje", rekao je jedan od izvora uključen u razgovore sa BDDK-om i vladom.
Kriza iz 2018. godine umanjila je vrednost lire za 30 odsto i prouzrokovala skok inflacije i kamatnih stopa.
Turska ekonomija, "teška" 766 milijardi dolara, skliznula je u recesiju koja se protegla do 2019. godine, ostavljajući bankama oko 20 milijardi dolara duga koji građevinske i energetske firme više ne mogu da servisiraju.
Rojters navodi i da je nivo NPL-ova u privatnim turskim bankama značajno veći nego u državnim.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...