Izvor: B92, 07.Apr.2009, 21:38 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Žrtva demonstracija u Kišinjevu
Neredi u Moldaviji (Beta)
Kišinjev -- Jedna devojka umrla je od gušenja kada je moldavski parlament zahvatio požar nakon nasilnih demonstracija protiv pobede komunista na parlamentarnim izborima.
Vest o smrti devojke javili su lokalni mediji, ali je nisu potvrdile vlasti. Veći broj demonstranata koji osporava pobedu komunista, napao je u glavnom gradu Kišinjevu zgradu predsedništva i parlamenta, gde je izbio požar.
Jedan od lidera moldavske opozicije >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Vlad Filat demantovao je da je postignut dogovor sa vlastima, pre svega o ponovnom prebrojavanju glasova.
"Nismo dobili odgovor od vlasti na naše zahteve. Nastavićemo da čekamo i bićemo na ulicama", izjavio je Filat.
Osim novog brojanja glasova, opozicija je zatražila da ukoliko se ustanovi da je bilo kradje glasova, rezultati izbora budu poništeni, izjavio je zvaničnik centralne izborne komisije, dodajući da još uvek nije doneta "nikakva odluka".
U prestonici Kišinjevu, tokom dana, oko 10.000 demonstranata, među kojima je najviše studenata, sukobili su se sa policijom ispred predsedničke palate, gađajući je kamenicama i drugim predmetima.
Učesnici protesta su provalili ulazna vrata zgrade predsedništva, kroz razbijene prozore ubacivali su baklje, spaljivali nameštaj i dokumenta iz predsedništva i parlamenta u kome su lomili nameštaj i prozore.
Studenti uzvikuju antikomunističke slogane i parole "Moldavija se probudila" i "Želimo Evropu". Opozicione partije u Moldaviji zatražile u raspisivanje novih izbora.
"Tražimo da novi izbori budu održani. I mi ćemo pobediti", rekao je lider opozicione Naše Moldavije, Serafim Uručeanu na skupu koji je održan u blizini predsedništva.
Na parlamentarnim izborima, održanim u nedelju, vladajuća Komunistička partija osvojila je 50 odsto glasova, odnosno 61 od 101 mesta u parlamentu.
Najviše glasova posle komunista dobili su opozicione partije - Liberalna demokratska stranka, Liberalna partija i Naša Moldavija koji će imati po 15, 14 odnosno 12 poslaničkih mesta.
Zadovoljan pobedom svoje partije na izborima, Voronjin je izjavio da prioriteti Komunističke partije ostaju isti - napredak Moldavije, evropske integracije, rešavanje sukoba u Pridnjestrovlju i razvoj odnosa sa Rusijom.
Vladajuća Komunistička partija osvojila je na izborima dovoljno glasova da zadrži većinu u parlamentu i formira vladu, ali, prema još nepotpunim rezultatima, nema dovoljan broj poslanika da izabere novog predsednika, čime se otvara mogućnost novih parlamentarnih izbora.
Voronjin, jedini komunistički predsednik u Evropi, na vlasti je od 2001. godine i, po ustavu, nema pravo na treći uzastopni mandat.
Na granici zaustavljeni studenti
Na granici sa Moldavijom danas je zaustavljeno 40 studenata, moldavskih državljana, koji studiraju u Rumuniji, prenosi rumunska televizija Realitatea.
Realitatea ocenjuje da se studentima iz Moladvije zabranjuje ulaz u njihovu zemlju zbog velikih antikomunističkih protesta u Kišinjevu koji su počeli sinoć i nastavljaju se danas sa zahtevom da se jučerašnji izbori ponište jer se smatra da su komunisti pobedili kroz krađu.
Ban Ki Mun zabrinut zbog nasilja
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun zabrinut je zbog nemira u Moldaviji koji su izbili tokom demonstracija protiv izborne pobede komunista.
Služba za odnose s javnošću generalnog sekretara UN, saopštila je da je Ban Ki Mun uveren da će neslaganja oko izbornih rezultata biti rešena mirnim putem i da poziva sve strane da se uzdrže od nasilja i ponovo uspostave mir.
Solanin apel
Visoki predstavnik Evropske unije Havijer Solana rekao je da je "vrlo zabrinut" zbog sukoba koji su izbili u Moldaviji, dva dana posle izbora u toj zemlji, i pozvao sve strane da se uzdrže od nasilja i provokacija.
"Jako sam zabrinut zbog situacije u Kišinjevu koja je usledila posle parlamentarnih izbora 5. aprila u Moldaviji", rekao je Solana u aopštenju, u prvoj reakciji Evropske unije na sukobe u glavnom gradu Moldavije.
"Pozivam sve strane da se uzdrže od nasilja i provokacija. Nasilje protiv vladinih zgrada je neprihvatljivo a poštovanje neotuđivog prava okupljanja i mirnih demonstracija je isto toliko važno", rekao je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost.
Solana je dodao da su međunarodni posmatrači nedeljnih izbora u preliminarnim nalazima ustanovili da su izbori "ispunili mnoge međunarodne standarde i preuzete obaveze, ali da su potrebna dalja poboljšanja".
Moskva poziva na mirno rešenje
Ruski predsednik Dmitrij Medvedev je pozvao na "mirno rešavanje" krize u Moldaviji, saopštio je Kremlj.
Medvedav je telefonom razgovarao sa moldavskim predsednikom Vladimirom Voronjinom. Ruski predsednik je rekao da je potrebno što pre rešiti krizu u Moldaviji mirnim putem, obnoviti red i poštovati ustavne odredbe i izborne propise.
Voronjin je obavestio ruskog kolegu o "dubokim neslaganjima" do kojih je došlo pošto opozicija nije prihvatila pobedu komunista na
parlamentarnim izborima u nedelju.



















