Izvor: Blic, 19.Dec.2001, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zemlje EU štite decu do 18. godine

Zemlje EU štite decu do 18. godine

JOKOHAMA (Tanjug) - Zemlje Evropske unije (EU) usvojile su juče u Jokohami u okviru Drugog svetskog kongresa protiv seksualne eksploatacije dece preporuku da se u pojam borbe protiv seksualnog iskorišćavanja dece uvrste 'svi oblici nasilja i seksualnih prinuda'.

Deklaraciju iz Jokohame, koja će biti pridodata završnom dokumentu konferencije, EU je predložila japanskoj vladi, UNICEF-u i nevladinoj organizaciji za konvenciju >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << o pravima deteta.

U tekstu se preporučuje 'globalan prilaz' problemu koji podrazumeva incest, porodična silovanja, ali i prinudni prerani brak maloletnica ili genitalna osakaćivanja devojčica, za šta se zalažu mnogobrojne zemlje juga, posebno Afrike, izjavila je za Frans pres, po završetku skupa u Jokohami, francuska ministarka za porodična pitanja i detinjstvo Segolen Roajal.

Evropska petnaestorica ističu 'principijelnu privrženost principu' po kome se zaštita dece proširuje do njihove18 godine, što upućuje i na esktrateritorijalnu odgovornost. EU zahteva da šefovi država i vlada na Drugom svetskom samitu o detinjstvu, polazeći od dokumenta iz Jokohame, pozovu sve zemlje da ratifikuju Međunarodnu konvenciju o zaštiti prava dece. Ovo se posebno odnosi na SAD, jedinu državu na svetu pored Somalije, koja nije ratifikovala tu konvenciju iz 1989. godine.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.