Izvor: Blic, 28.Jan.2005, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zaustaviti rasizam i antisemitizam
Zaustaviti rasizam i antisemitizam
Svetski lideri su se okupili u Poljskoj, poslanici Evropskog parlamenta su u Briselu minutom ćitanja odali poštu, a preživele žrtve holokausta upozorile su političare u Nemačkoj da budu odlučni u borbi protiv antisemitizma. To su samo neki od događaja kojima je obeležena 60. godišnjica oslobađanja logora Aušvic.
U Poljskoj, gde su se okupili lideri 30 svetskih zemalja kako bi odali počast žrtvama fabrike smrti, potpredsednik >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << SAD Dik Čejni primetio je da se Aušvic nije dogodio na nekom dalekom mestu, već u srcu civilizovanog sveta.
'Istina o logorima tokom Drugog svetskog rata pokazala je da je zlo stvarno i da mora biti nazvano pravim imenom. Takođe, zlu se mora stati na put', rekao je Čejni.
Prisutne je putem video-bima pozdravio major Anatolij Šapiro (92), komandir jedinice Crvene armije, koja je 27. januara 1945. oslobodila Aušvic i prva videla užas nezapamćenog genocida u kojem je ubijeno više od 1,5 miliona ljudi.
'Poručujem svim ljudima na planeti da se ujedine i da ne dozvole da se ovo zlo ikada ponovi', rekao je Šapiro, koji živi u SAD.
Potom je predsednik Poljske Aleksandar Kvašnjevski dodelio ordene trojici prisutnih veterana Crvene armije.
U izjavi za poljski radio Kvašnjevski je rekao da svet nije izvukao pouku iz tragedije u Aušvicu:
'Kada vidim etnička čišćenja na Balkanu, ili ono što se dešava u nekim afričkim zemljama, i uopšte u nekim drugim zemljama, jasno mi je, nažalost, da ta lekcija nije dobro shvaćena. Mi zato stalno moramo da se toga sećamo, a ne samo povodom obeležavanja godišnjica kao što je to danas slučaj', rekao je poljski predsednik.
On je potom u društvu predsednika Rusije Vladimira Putina i predsednika Izraela Moše Kacava sa preživelima obišao logor.
'Čak i u našoj zemlji, Rusiji, koja je uradila najviše od svih u borbi protiv fažizma, ksenofobija i antisemitizam se manifestuju. I ja se stidim zbog toga', rekao je Putin.
U Briselu su poslanici Evropskog parlamenta, nakon minuta ćutanja, sa 617 glasova za, nijednim gasom protiv i deset uzdržanih glasova usvojili rezoluciju kojom se osuđuju antisemitizam i rasizam.
U poljskom gradu Krakovu na forumu 'Pusti moj narod da živi' prisutnima se obratio izraelski predsednik:
'Holokaust nije samo tragedija Jevreja. To je i poraz celog čovečanstva', istakao je izraelski predsednik.









