Žarić Kovačević sa Predstavnikom Visokog komesara UN za izbeglice Sufijan Ađali

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 13.Jun.2024, 16:08

Žarić Kovačević sa Predstavnikom Visokog komesara UN za izbeglice Sufijan Ađali

Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Jelena Žarić Kovačević sastala se danas sa Predstavnikom Visokog komesara Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR) u Srbiji Sufijanom Ađalijem sa kojim je u otvorenom razgovoru sumirala dosadašnje rezultate rada na suzbijanju pravne nevidljivosti posebno osetljivih kategorija stanovništva i borbi protiv apatridije, ali i dogovorila nove vidove saradnje koji bi podrazumevali proširivanje oblasti zajedničkog delovanja, pre svega u domenu stručnog >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << usavršavanja.

Na sastanku je najavljena mogućnost nastavka saradnje nakon završetka međunarodne kampanje „Ja pripadam“ koju UNHCR sprovodi na globalnom nivou, a u koju je uključena i Republika Srbija.

Sagovornici su zajednički konstatovali da su u poslednjih 12 godina, koliko traje zajedničko angažovanje MDULS-a i UNHCR-a u oblasti sprečavanja pravne nevidljivosti i povećanja pristupa posebno osetljivih kategorija stanovništva ličnim dokumentima, ostvareni izvanredni rezultati koji se ogledaju u tome da trenutno u Srbiji postoje samo retki slučajevi da neko nije upisan u matičnu knjigu rođenih.

Ministarka Žarić Kovačević istakla je značaj i doprinos drugih institucija koje su bile uključene u ovaj proces, a g. Ađali je pohvalio celokupno angažovanje Republike Srbije naglašavajući da naša zemlja služi kao dobar primer prakse čitavom regionu.

Dodatno, predstavnici MDULS-a su informisali Predstavnika UNHCR-a Ađalija da je Ministarstvo u okviru projekta „Lokalna samouprava za 21. vek“ započelo istraživanje o merenju zadovoljstvu građana kvalitetom pruženih usluga u jedinicama lokalne samouprave, te da će ovo istraživanje obuhvatiti i ostvarivanje prava na upis u matičnu knjigu rođenih lica koja su u riziku od apatridije.

Podsetimo, prema procenama iz 2011. godine u riziku od apatridije bilo je oko 30.000 ljudi, a danas se slučajevi da neko nije upisan u knjigu rođenih pojavljuju kao izuzetak.

Prvi zajednički Sporazum o razumevanju između MDULS-a i UNHCR-a potpisan je 2012. godine, a nastavak saradnje usledio je 2019. godine, dok se Srbija nakon Trećeg sporazuma iz februara 2022. godine priključila globalnoj inicijativi „Ja pripadam” koju UNHCR sprovodi na međunarodnom nivou sa ciljem da se do novembra 2024. godine u čitavom svetu iskoreni apatridija.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.