Vreme ide na ruku talibana

Izvor: Deutsche Welle, 10.Jan.2019, 14:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vreme ide na ruku talibana

Dok se još uvek nagađa koliko su konkretni planovi predsednika SAD Donalda Trampa o povlačenju velikog dela američkih trupa iz Avganistana, nastavljaju se i diplomatske akcije. Ipak, za sada bez vidljivog rezultata.

Predstavnici SAD i talibana, prema navodima medija, sastali su se krajem prošle godine najmanje tri puta. Vlada u Kabulu ostala je po strani, jer se talibani protive razgovorima sa Kabulom sve dok su američke jedinice stacionirane u zemlji.

Tako je bilo >> Pročitaj celu vest na sajtu Deutsche Welle << i prilikom sastanka u Abu Dabiju polovinom decembra, na kojem su učestvovali i predstavnici Saudijske Arabije. Međutim, ideja da se talibani i vlada u Kabulu dovedu za pregovarački sto, nije realizovana: predstavnici vlade ostali su u predvorju hotela, van konferencijske sale.

Talibani žele da naredni sastanak bude održan u Kataru, gde se nalazi njihovo nezvanično političko predstavništvo.

Konferencija u Turskoj?

Sada su se nastojanjima za pronalazak rešenja priključile i Turska i Pakistan. Predsednik Redžet Tajip Erdogan i pakistanski premijer Imran Kan su tokom vikenda postigli dogovor o održavanju konferencije o Avganistanu, uz učešće vlade u Kabulu. Ona bi trebalo da se održi u martu u Turskoj.

Pitanje je, ipak, da li nekakva nova konferencija može da pruži podsticaj za mirovno rešenje. Abdulhakim Mudžahid, član avganistanskog Mirovnog veća koje više godina održava kontakte sa talibanima, za DW kaže: „Turska je važna zemlja u regionu i ona može pozitivno da utiče na region. I avganistanska vlada i islamski pokret talibana imaju dobre i prijateljske odnose sa Turskom“.

Predsednik Turske Redžet Tajip Erdogan i pakistanski premijer Imran Kan

Neki drugi posmatrači ipak ne očekuju mnogo od tursko-pakistanske inicijative. Latif Araš, politički analitičar iz Kabula, smatra da bi, pošto na konferenciji najverovtnije neće učestvovati ni SAD ni talibani, najbolji mogući rezultat sastanka moglo da bude smanjenje napetosti između Avganistana i Pakistana.

Slično razmišlja i stručnjak za centralnu Aziju iz avganistanskog Centra za strateške studije, Bismilah Randžbar. On za DW ocenjuje da nekoordinirane konferencije o Avganistanu ne mogu da reše konflikt u toj zemlji. „Miru u Avganistanu možemo da se nadamo samo ako su akcije koordinirane.“

Sve bliži Iranu

Talibani u međuvremenu ne moraju da čine ustupke. Oni u Avganistanu pod svojom kontrolom drže otprilike polovinu od 407 tamošnjih regiona. Zato njihovi politički predstavnici u Kataru, ali i u brojnim drugim pakistanskim gradovima, mogu da istrajavati na tome da dođu do povoljnog dogovora.

U sve to uklapa se i otvoreno približavanje (sunitskih) talibana sa (šiitskim) Iranom. I jedni i drugi su početkom godine potvrdili da su do sada dva puta razgovarali, prema navodima talibana – o „vremenu nakon okupacije“ Avganistana.

Čitajte nas i preko DW-aplikacije za Android

Nastavak na Deutsche Welle...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Deutsche Welle. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Deutsche Welle. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.