Izvor: B92, 24.Jun.2008, 11:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vojska Izraela ubila dva Palestinca
Tel Aviv -- Izraelski vojnici ubili su dvojicu palestinskih ekstremista u Nablusu na Zapadnoj obali, na šta su odgovorili palestinski ekstremisti iz pojasa Gaze.
To je prvo kršenje prekida vatre između Izraela i islamističkog Hamasa, koji kontroliše pojas Gaze. Prekid vatre je stupio na snagu pre pet dana, ali se ne odnosi i na Zapadnu obalu. Ubijen je istaknuti aktivista Islamskog džihada, a drugi ubijeni palestinac je pripadao Hamasu.
Oni su ubijeni kod studentskog >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << doma Univerziteta An-Nadžah, a očevici su rekli da su našli tela poginulih izrešetana mecima i šrapnelom nakon izraelske operacije.
Izraleska armija je saopštila da je izbila razmena vatre, u pokušaju hapšenja dvojice osumnjičenih militanata, od kojih je jedan Tarik Abu Rali navodno planirao da izvede teroristički napad u Izraelu. U njegovom stanu nađena je municija, eksploziv i puške.
Islamski džihad je obećao da će poštovati primirje, uz upozorenje da ima pravo da odgovori na cionističko kršenje.
"Svaka agresija u pojasu Gaze ili na Zapadnoj obali zahteva odgovor otpora",rekao je još prošle nedelje jedan pripadnik Islamskog džihada.
"Mehanizam odgovora, vreme i mesto, će biti odlučeno u skladu s prirodom agresije", dodao je on.
Guverner Nablusa Džamal Muhesen je upad izraelske vojske označio neopravdanim zločinom, ali se nada da neće zapretiti primirju u Gazi.
Primirje je postignuto zahvaljujući posredovanju Egipta jer Hamas i Izrael ne kontaktiraju direktno.
Novi sukobi prete da poremete primirje u Pojasu Gaze
Izvor: VOA, 25.Jun.2008, 07:37
Izraelska vojska je saopštila da su njene trupe ubile dvojicu palestinskih ekstremista na Zapadnoj obali, a ekstremistički Islamskidžihad potom je raketirao jug jevrejske države, u znak odmazde.






