Izvor: B92, 09.Jan.2005, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vojnici SAD beže u Kanadu
Vašington -- Britanski "Sandej telegfar" piše da američki dezerteri koji ne žele da služe vojsku u Iraku, beže iz SAD u Kanadu.
BBC prenosi da taj list podseća da je slična situacija bila i u vreme rata u Vijetnamu, kada su na hiljade regruta tražili azil kod severnog suseda. Prema nekim procenama, od početka invazije u Iraku, oko 5.500 muškaraca i žena dezertiralo iz vojske SAD, zbog čega Vašington ima sve više problema da održi moral trupa.
Inače, prema zakonu u SAD, u vreme rata dezerteri iz vojske mogu da budu osuđeni i na smrtnu kaznu. Međutim, većina dezertera odleži do pet godina u vojnom zatvoru, da bi zatim bili otpušteni iz vojske, lišeni prava i privilegija.








