Izvor: Blic, 10.Maj.2006, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vodič kroz TV svet

Vodič kroz TV svet

U susret Sajmu tehnike koji će biti održan (16 - 20. maj) na Beogradskom sajmu, u ovom broju 'Blica' skrenućemo vam pažnju na sve pojedinosti o kojima treba da vodite računa kada kupujete televizor. Ponuda nikada nije bila veća - možete da birate, ali i da se zbunite.

Veličina ekrana

Veličina TV treba da zavisi od veličine prostora u koji ćete ga smestiti. Pravilo je, bar kod običnih televizora sa katodnom cevi, da udaljenost >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << sa koje ga gledate ne sme da bude manja od tri dijagonale ekrana.

CRT televizori

Obični televizori koji za emitovanje slike_arhiva koriste katodnu cev, (CRT - Cathode Ray Tube), su najbrojniji, ali i najisplativiji. Cene takvih modela drastično padaju iz dana u dan, pa tako za 20.000 dinara možete da kupite solidan televizor sa dijagonalom od 72 cm, i osveženjem slike_arhiva od 100 Hz. Ako ste zahtevniji korisnik za 30.000 može da dobijete kvalitetan televizor širokog ekrana, i to nekog od najcenjenijih proizvođača kao što su 'Toshiba' ili 'Panasonic'. TV aparati 'Sony' i 'Samsung' su nešto jeftiniji, ali ni sa njima nećete pogrešiti.

Danas još možete da pronađete televizore sa zakrivljenim ekranom, što kod velikih dijagonala zaista bode oči. Ravan ekran ima prirodniju sliku, a i nije mnogo skuplji od zakrivljenog, pa ga zato toplo preporučujemo.

Plazma ili LCD

Razvoj tehnologije doneo je nove ekrane - plazmu i LCD ekrane. Cene tih aparata su još visoke za naše pojmove, pa ti modeli domaćim trgovcima služe uglavnom kao mamci, da bi se kupilo nešto jeftinije. Evidentno je, doduše, da se radi o tehnologijama koje će kad-tad potpuno potisnuti katodne cevi sa tržišta.

Dubina od svega desetak centimetara predstavlja zajedničku karakteristiku plazma i LCD ekrana. Takođe, oni pružaju topliju i oštriju sliku od običnih televizora, što pruža naročito bogat doživljaj prilikom gledanja DVD filmova.

LCD - Za razliku od običnih televizora, nemaju ugrađen tjuner za gledanje TV programa pa je potrebna upotreba dodatnog uređaja. Slika ne izgleda podjednako dobro iz svih uglova gledanja, crna boja se ne prikazuje sasvim precizno a dijagonalom ne mogu mnogo da premaše CRT ekrane.

Plazma - Slika je savršena na svakom delu, nemaju nikakva ograničenja u pogledu veličine ekrana. Da ne bi bilo sve tako bajno, ti uređaji imaju dve velike mane: vrlo su skupi a i trajnost im je manja od običnih televizora. Prema nekim procenama, već nakon 1,5-2 godine slika počinje da gubi na kvalitetu.

Konektori

Još jedna stvar na koju treba pripaziti su konektori. Za osnovne potrebe, to ne bi trebalo da predstavlja problem - svaki televizor bi trebalo da ima Scart, obične RCA (antenske) kablove i S-Video ulaz, dok skuplji modeli često imaju i komponentni video-ulaz. Ako ćete često spajati različite uređaje na televizor (računar, video- kameru, digitalni fotoaparat itd.) korisno je da postoje konektori i sa prednje strane televizora, zbog lakšeg pristupa.

Marko Josifović



Dodavanje prečica u Start meni


Početnik sam u korišćenju računara. Nehotično sam izbrisala ikonicu programa WinZip iz Startnog menija (START-Programs- programi-na toj lokaciji) i izbrisala sam iz 'Korpe za otpatke'. Na Dekstop sam prevukla ikonicu sa lokacije Disk C ali ne znam kako da je vratim na startni meni gde su svi ostali programi. Kako da vratim program 'WinZip' na Startni meni gde su svi ostali programi?

Start meni je mesto na kojem bi trebalo postaviti prečice svih programa instaliranih na računaru. Iako programi postavljaju svoje prečice u taj meni po izvršavanju same instalacije, listu Start menija je moguće modifikovati. To ćemo najčešće raditi ukoliko posedujemo veliku količinu programa, pa se lista proteže toliko da prevazilazi visinu ekrana. Tada se sa gornje i donje strane menija pojavljuju strelice sa kojima vršimo pomeranje prikaza.

Drugi razlog bi bila sistematizacija prečica u cilju bolje snalažljivosti (grupisanje, preslaganje, uklanjanje, postavljanje).

Akciju dodavanja prečica u meni možemo uraditi na dva načina.

Prvi i najjednostavniji bi podrazumevao jednostavno prevlačenje formirane prečice sa Desktop površine tako što kliknemo i zadržimo levi klik na ikonici koju želimo da uvrstimo u Start meni. Prevlačenjem miša uz kratku zadršku preko tastera Start otvoriće se upravo ovaj meni. Nastavimo dalje prevlačenje preko Programs podmenija gde će se, opet uz kratkotrajnu zadršku, otvoriti i taj meni. Kada ste pozicionirali miša na odgovarajuće mesto u novootvorenom meniju, potrebno je pustiti levi klik.

Drugi način ćete upotrebiti kada želite da formirate novi folder unutar Start menija. Uradite desni klik na taster Start a zatim odaberite Open All Users ukoliko želite da dodata prečica bude dostupna svim korisnicima operativnog sistema ili Open gde će dodata prečica biti dostupna samo vašem korisničnom nalogu. U dobijenom prozoru otvorite fasciklu Programs. Ako želite, ovde možete kreirati novu fasciklu i u nju prevući prečicu željenog programa.

Kada zatvorite taj prozor, ponovnim klikom na Start i otvaranjem podmenija Programs, videćete novododatu prečicu.

Pitanja možete slati na tehnika@blic.co.yu

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.