Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 25.Sep.2019, 11:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vizija je potpuna inkluzija Roma
Potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za praćenje realizacije Strategije za socijalno uključivanje Roma Zorana Mihajlović izjavila je danas da se mnogo radi na inkluziji Roma u društvo, te da je vizija države njihovo potpuno uključivanje kako bi imali jednake uslove za zapošljavanje i dalji napredak.
"Imamo i strategije i akcione planove, kao i Koordinaciono telo. Naša vizija je potpuna inkluzija Roma i Romkinja u društvo. Moramo imati iste uslove >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i za obrazovanje, i za zapošljavanje, i za stanovanje", istakla je Mihajlovićeva u obraćanju novinarima u Palati Srbija, na predstavljanju izveštaja regionalne konferencije "Dekada inkluzije Roma", u organizaciji ambasade Slovačke.
Mihajlovićeva je navela da je u proteklom periodu, s partnerima, mahom iz EU i Nemačke, država realizovala mnoge investicije i projekte, kao i da je gradila i rekonstruisala stanove za Rome, čija se vrednost meri milionima evra.
"Posebno smo radili na tome da Romi i Romkinje imaju bolji prilaz javnim politikama, da imamo sve veći broj Roma i Romkinja u oblasti zdravstva kao medijatori, ali i u drugim oblastima", napomenula je Mihajlovićeva.
Prema njenim rečima, kruna svega je da se vidi koliko je Roma i Romkinja zaposleno prethodnih godina, kako bi sve što se radi imalo rezultate.
"Prema podacima kojima raspolažem, prethodnih godina Roma je zaposleno 5.140 u 2017. godini, zatim 6.200 u 2018. godini, a 2019. do sad, 4.700 Roma je zaposleno. Od tog broja uvek je 40-45 procenata Romkinja, jer ako govorimo o najosetljivijim grupama u našem društvu, to jesu žene i to jesu Romkinje", kazala je Zorana Mihajlović.
Njen predlog je da se uvede indeks inkluzivnosti Roma, te da se tako meri šta je učinjeno za Rome i Romkinje u Srbiji.
"Potrebno je doći do stadijuma da budemo svi jednaki. U našem društvu još nismo svi jednaki i nemamo iste uslove za obrazovanje i napredak", zaključila je Mihajlovićeva.
Regionalna konferencija "Dekada inkluzije Roma" održana je u Beogradu 20. i 21. juna ove godine.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Mihajlović: Naša vizija je potpuna inkluzija Roma i Romkinja u društvo, da imaju jednake uslove za zapošljavanje i napredak
Izvor: Blic, 25.Sep.2019
Potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za praćenje realizacije Strategije za socijalno uključivanje Roma, Zorana Mihajlović izjavila je danas da se mnogo radi na inkluziji Roma u društvo, te da je vizija države njihovo potpuno uključivanje kako bi imali jednake uslove za...







