Vertikalno lansiranje rakete Bramos

Izvor: Vostok.rs, 13.Jan.2013, 13:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vertikalno lansiranje rakete Bramos

13.01.2013. -

Brod Ratne mornarice Indije uspešno je lansirao u Bengalskom zalivu nadzvučnu krstareću raketu, - proizvod zajedničkog rusko-indijskog preduzeća „BraMos“. Raketa je izvršila let na udaljenost 290 kilometara i nakon izvođenja „dvostrukog manevra u obliku S“ pogodila je cilj – brod, na nivou jednog metra iznad vodene površine, sa potpunim probijanjem broda.

To je bilo prvo vertikalno lansiranje rakete „Bramos“. Ministar odbrane A.K. Entoni čestitao >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << je kapetanu, posadi i preduzeću „BraMos“ – „sjajnu demonstraciju mogućnosti rakete“. Indijska sredstva javnog informisanja nisu naveli sa kojeg broda je izvršeno lansiranje rakete. Međutim niz analitičara je mišljenja, da je to moglo biti probno lansiranje rakete „BraMos“ sa podmornice ili podvodne platforme. Takva ispitivanja su bila planirana za kraj prošle godine. O njima je u svoje vreme obaveštavao rukovodilac rusko-indijske kompanije „BraMos Aerospejs“ Sivathanu Pilej. Ukoliko je to tako, onda se može konstatovati veliki uspeh zajedničkog rusko-indijskog preduzeća odbrambene industrije „BraMos“, - smatra Direktor centra za analizu tehnologija i strategija Ruslan Puhov:

- Prema modelu „BraMos“ razvijaju se i drugi projekti rusko-indijske saradnje u visokim tehnologijama. Rusija i Indija sve više prelaze sa trgovine na zajedničku razradu i proizvodnju naoružanja. Po tom principu osnovana su zajednička preduzeća, koja proizvode dvosed-varijantu aviona pete generacije T-50, kao i preduzeće za proizvodnju srednjih transportnih aviona.

Raketa „BraMos“ je strahovito oružje. Raketa se može lansirati sa kopna, iz aviona, sa brodova, kao i sa podmornica. To je danas u svetu najbrža krstareća raketa i sa najvišim manevarskim sposobnostima. Njena je brzina preko tri maha.

Raketa se kreće na visinama od 10 do 14.000 metara. Može se pripremiti za lansiranje u roku od nekoliko minuta. Osim toga raketni sistem „BraMos“ praktično je nevidljiv za sredstva PVO.

Prema rečima Sivathanu Pileja, lansiranje rakete „BraMos“ sa podmornice je značajna faza u razvoju programa „BraMos“. Nakon njega Ratna mornarica Indije može doneti odluku o razmeštanju ovih raketa na perspektivnoj indijskoj neatomskoj podmornici. Ruski proizvođači spremni su da ponude Ratnoj mornarici Indije podmornicu „Amur-1650“. Sada ruski projekat podmornice raspolaže raketnim sistemom „Klab“, koji je dobro poznat indijskoj Ratnoj mornarici. Njene rakete se lansiraju iz horizontalnih torpednih aparata. Međutim ukoliko nastane pitanje integracije u podmornicu raketnog sistema „BraMos“ sa vertikalnim lansirnim uređajima, ruska strana je spremna da odmah izvrši potrebne izmene u postojećem projektu.

Georgij Vanecov,

Izvor: Glas Rusije, foto: © Flickr.com/IncMan/cc-by-sa 3.0    

Nastavak na Vostok.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.