Vatikan: Nema više antisemitizma

Izvor: Mondo, 07.Nov.2012, 23:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vatikan: Nema više antisemitizma

Papa Benedikt XVI ostaje privršem postulatima Drugog vatikanskog sabora na kome je usvojena deklaracija o poštovanju nehrišćanskih religija.

Dijalog za Jevrejima najvažniji je za papu Benedikta XVI, a pokušaj da se u crkvu vrate tradicionalisti ni u kom slučaju ne dovodi u pitanje postulate Drugog vatikanskog sabora, saopštio je danas kardinal Kurt Koh.

Koh, koji je u Vatikanu zadužen za pitanja dijaloga sa Jevrejima, je u tekstu objavljenom u današnjem izdanju >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << vatikanskog lista L'oservatore Romano naveo da dogovori na Drugom vatikanskom saboru

"ni najmanje" nisu dovedeni u pitanje i da je to papa "više nego jednom" jasno dao do znanja.

Drugi Vatikanski sabor počeo je 1962. godine i završen je tri godine kasnije, a jedna od deklaracija koje su tada donesene je Nostra Aetete kojom se izražava poštovanje katoličke crkve prema nehrišćanskim

religijama. Jedan od ciljeva te deklaracije je okončanje svake vrste antisemitizma i antijudaizma.

Današnji tekst Kurta Koha usledio je pošto su rabini izrazili ozbiljnu zabrinutost zbog insistiranja pape da se u crkvu ponovo integriše Bratstvo Svetog Pija u kojem vlada vlada antisemitizam i čiji članovi odbacuju deklaraciju Nostra Aetate.

"Približavanje Bratstvu Svetoj Pija ni u kom slučaju ne znači da se stavovi tog Bratstva prihvataju i podržavaju", dodao je Koh.

(Beta –AFP Foto tanjug AP)

Nastavak na Mondo...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.