Izvor: Blic, 07.Nov.2005, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Užički teatar prati svetske trendove

Užički teatar prati svetske trendove

UŽICE - Već šezdeset godina imamo najbolji ansambl u zemlji i u vrhu smo srpskog teatra. Glumačka ekipa spremna je da dočeka svaki novi izazov, što je privuklo interesovanje čuvenih svetskih reditelja da dođu i rade sa našim ansamblom - kaže za 'Blic' Nemanja Ranković, umetnički direktor Narodnog pozorišta u Užicu, posle premijernog izvođenja predstave 'Atentat'.

Ovim satiričnim komadom koji je režirao Ljuboslav >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Majera, a koji govori o odnosu naroda i vlasti, užičko pozorište proširilo je bogat repertoar na kome se nalaze uglavnom nagrađivane predstave. Uoči Nove godine, navodi Ranković, Užičani će videti još jednu premijeru Narodnog pozorišta, a u pitanju je 'Ženski orkestar' u režiji Filipa Markovinovića.

- Za februar naredne godine italijanski reditelj Anre Pačoti sa našim glumcima spremiće predstavu 'Pilad' po tekstu Pjera Paola Pazolinija, a na proleće očekuje se i 'Opera za tri groša' Aleksandra Lukača. Posle toga ide 'Invitro' Majkla Divajna iz Kanade, sa kojim smo već imali priliku da radimo, a zatim i jedan projekat Britanke Pamele Hauard po tekstu Šekspira ili Šona Kejsija. Krajem 2006. godine, povodom desetogodišnjice smrti Stiva Tošića, izvešćemo i jedan komad u čast jedinog srpskog 'oskarovca' - kaže Ranković i nastavlja:

- Jedini način da pozorište preživi jeste da se modernizuje prateći svetske trendove, ali pre toga treba obavestiti pojedince da je 19. vek odavno prošao. Pozorište ne treba da bude muzej, već mesto savremene kreacije i utopije.

Plate zaposlenima u Narodnom pozorištu i materijalni troškovi obezbeđuju se iz opštinskog budžeta, ali priprema programa pokrivena je sa svega 30 odsto. Ostala potrebna sredstva iznalazi ambiciozni menadžment.

- Pripadam ljudima koju veruju u entuzijazam kombinovan sa potpunim profesionalizmom. Entuzijazam ima izvor u čistoj emociji, a profesionalizam u znanju, obrazovanju i volji da se posao uradi na najbolji način. Tajna našeg uspeha je talenat, puno rada i profesionalni odnos. Ima tu i jedna podtajna - umemo da poštujemo jedni druge - objašnjava Zoran Stamatović, direktor Narodnog pozorišta. Vladimir Lojanica

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.