Izvor: B92, 13.Okt.2006, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
'Utakmica' Gruzija-Rusija
Tbilisi, Moskva, Njujork -- Gruzija blokirala narednu rundu razgovora o ulasku Rusije u Svetsku trgovinsku organizaciju, Rusija koristi uticaj u Savetu bezbednosti
Odluka vlade u Tbilisiju posledica je zaoštravanja odnosa između te dve zemlje. Naredni sastanak radne grupe sa Rusijom o njenom članstvu u STO, na zahtev Gruzije, odložen je na neodređeno vreme, saopštilo je gruzijsko ministarstvo spoljnih poslova. Istovremeno, Savet bezbednosti poziva Gruziju da se uzdrži od >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << provokacija u Abhaziji.
U saopštenju se podseća da je Rusija obustavila uvoz vina i mineralne vode iz Gruzije. "Situacija se pogoršala nakon uvođenja novih ekonomskih sankcija. Rusija je time praktično dovela do ekonomske blokade Gruzije", dodaje to ministarstvo.
Rusija je, kako se očekivalo, trebalo da ove godine potpiše sporazum o članstvu sa SAD, ali su razgovori zapali u ćorsokak zbog sanitarne kontrole američkog mesa.
Ruski pregovarač Maksim Medvedkov potvrdio je agenciji Itar-Tas da još nije određen datum nove runde pregovora zato što je Rusiji potrebno vreme za rešavanje "nekih pitanja sa izvesnim brojem zemalja na bilateralnom i multilateralnom nivou".
Rusija je, nakon hapšenja svojih oficira u Tbilisiju pod optužbom za špijunažu, uvela saobraćajnu blokadu Gruziji, iako su ti oficiri oslobođeni i predati Moskvi.
Savet bezbednosti opominje Gruziju
Savet bezbednosti UN jednoglasno je danas usvojio rezoluciju, kojom se za šest meseci produžava mandat posmatračkoj misiji UN u Gruziji i pozvao Tbilisi da se suzdrži od provokacija u Abhaziji.
Rezolucijom se "još jednom poziva gruzijska strana da se ozbiljno pozabavi legitimnim strahovanjima Abhazije za bezbednost, da izbegava korake koji bi mogli biti shvaćeni kao preteći i da se suzdrži od vojne retorike i provokacija".
"To je rezolucija kojom se sve strane pozivaju nazad za pregovarački sto", rekao je ruski ambasador u UN Vitalij Čurkin i dodao da je Rusija "igrala važnu ulogu u pokušajima da se reši dugogodišnji konflikt".
U rezoluciji se izražava zabrinutost zbog odluke Gruzije da pošalje vojsku u klanac Kodor u njenoj separatističkoj republici Abhaziji, na granici prema ruskoj republici Čečeniji.
Rusija je ranije tražila od Saveta bezbednosti da izglasa rezoluciju o povlačenju gruzijske vojske iz klanca koji se nalazi u Abhaziji.
Rezolucija je prošla kroz brojne verzija i usvojena je ublažena verzija, iako su SAD tek u poslednji čas glasale za nju.
Klanac Kodor jedini je deo teritorije Abhazije kojim ne upravljaju vlasti te pokrajine, ali nad kojim ni Tbilisi nema veliku kontrolu.







