Izvor: B92, 18.Jan.2008, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Umro Bobi Fišer

Rejkjavik -- Bivši svetski šampion u šahu Robert Bobi Fišer umro je u 64. godini, javili su strani mediji.

Fišer, jedan od najvećih igrača u istoriji šaha, rođen je u SAD, ali se odrekao američkog državljanstva i preselio na Island 2005. godine. On je postao svetski prvak 1972. godine kada je upravo na Islandu, u Rejkjaviku, pobedio tadašnjeg šampiona Borisa Spaskog.

Titula mu je oduzeta jer je odbio da 1975. igra protiv izazivača Anatolija Karpova.

Kada je odigrao revanš meč sa Spaskim, na Svetom Stefanu 1992, u SAD je za njim izdata poternica, jer je tadašnja SR Jugoslavija bila pod embargom UN. Potom je živeo uglavnom u Japanu, a 2005. je prešao na Island.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.