
Izvor: Blic, 29.Maj.2008, 13:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
UNODC: Balkan jedan od najsigurnijih regiona Evrope
Balkan je, nakon više burnih godina, postao jedan od najsigurnijih regiona u Evropi mada su i dalje veoma rašireni šverc i korupcija, ocenjuje se u izveštaju biroa UN za borbu protiv droga i kriminala (UNODC) koji će danas biti objavljen, javljaju agencije.
"Može da izgleda iznenađujuće, ali region Balkana je jedan od najsigurnijih u Evropi, a stereotip da je raj za gangstere više ne važi", ističe Antonio Maria Kosta iz UNODC čije je sedište u Beču.
Studija >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << nazvana "Kriminal i njegove posledice na Balkanu" obuhvatila je devet zemalja balkanskog regiona - Albaniju, BiH, Hrvatsku, Makedoniju, Moldaviju, Bugarsku, Rumuniju, Crnu Goru i Srbiju.
Prema Kosti, vrhunac kriminala je bio proizvod postkomunističke tranzicije i ratova na prostoru bivše Jugoslavije tokom 90-ih godina, ali ne sadrži ništa od "endemskog".
Međutim, region ostaje važna tačka za različite oblike šverca, posebno narkotika, oružja i trgovine ljudima. Ali, dodaje Kosta, situacija se i u toj oblasti poboljšava, "sve vrste kriminala su u opadanju".
Balkan ipak ostaje glavni put za šverc između 80 i 100 tona heroina godišnje, namenjenog Zapadnoj Evropi, ali albanska mafija kontroliše samo 20 odsto evropskog tržišta u odnosu na 70 odsto koliko je kontrolisala početkom ovog veka, dodaje se u izveštaju.
Trgovina ljudima je takođe u opadanju, sa 25.000 žrtava godišnje u odnosu na 120.000 koliko je bilo ranije, procene su UNODC.
U regionu je, međutim, prisutna korupcija na osnovu postojanih veza između "sveta biznisa, politike i organizovanog kriminala", upozorava UNODC i ocenjuje da borba protiv tog fenomena od sada mora da bude prioritet.
"Profiteri iz prošlosti pokušavaju da reputaciju i novac operu kroz biznis i politiku", ukazuje Kosta.
"Budući trendovi kriminala na Balkanu zavisiće od vladavine zakona, integriteta u upravljanju i političke sposobnosti ... politika i biznis moraju da budu bolje odvojeni od korozivnog uticaja kriminala, posebno privrednog kriminala", dodaje on.
Kosta zato ukazuje da su "otvorena društva, otvorena tržišta i otvorene granice najbolji način za borbu protiv kriminala na Balkanu". On je pozvao zemlje regiona na jačanje vladavine zakona, a međunarodnu zajednicu, posebno Evropsku uniju, da obezbedi neophodnu podršku kako bi se smanjila podložnost kriminalu i nestabilnost u regionu.
"Glavni cilj ovog izveštaja jeste da stimuliše pružanje tehničke pomoći koja može da dalje ohrabri pozitivne trendove i smanji mogućnost od povratka nemira na Balkanu", navodi Kosta i dodaje da je "najveći prioritet, naravno, Kosovo gde je stabilizacija počela kasnije i gde kriminal ostaje problem".