Izvor: N1 televizija, 24.Nov.2017, 17:29 (ažurirano 02.Apr.2020.)
UNHCR: Nisu ispunjeni uslovi za povratak Rohindža u Mjanmar
Visoki komesarijat UN za izbeglice (UNHCR) ocenio je da još nisu ispunjeni uslovi za bezbedan povratak izbeglih Rohindža iz Bangladeša u Mjanmar.
"Sadašnji uslovi na području Rakajna u Mjanmaru ne dozvoljavaju siguran i trajan povratak izbeglica", izjavio je portparol UNHCR-a Adrijan Edvards, dan pošto su dve zemlje postigle dogovor o povratku izbeglica.
Edvards je rekao da izbeglice i dalje beže, dodajući da su mnoge bile žrtve nasilja i da ne žele da se vrate >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << u uništene kuće.
Vlasti Bangladeša i Mjanmara potpisale su sporazum o povratku nekoliko stotina hiljada pripadnika muslimanske manjine Rohindža koji su pobegli iz Mjanmara zbog sukoba. Portparol UNHCR-a je ocenio da povratak ne sme da bude preuranjen bez informacije o uslovima kojima se izbeglicama garantuje trajni i bezbedni povratak.
Od kraja avgusta, više od 620.000 Rohindža je izbeglo u susedni Bangladeš, bežeći od kampanje koja je usledila posle nekoliko pobunjeničkih napada na vojne i policijske punktove u Mjanmaru.
U sukobima muslimanskih pobunjenika i vojske na severozapadu Mjanmara poginulo je 400 ljudi za nedelju dana.
Rohindže u Mjanmaru smatraju "strancima" i vlasti te zemlje, u kojoj 95 populacije čine budisti, ne priznaje im državljanstvo.
UNHCR: Još nema uslova za povratak Rohindži
Izvor: Radio Slobodna Evropa, 24.Nov.2017
Visoki komesarijat UN za izbeglice (UNHCR) ocenio je danas da još nisu ispunjeni uslovi za bezbedan povratak izbeglih Rohindži iz Bangladeša u Mjanmar. "Sadašnji uslovi na području Rakajna u Mjanmaru ne dozvoljavaju siguran i trajan povratak izbeglica", izjavio je portparol UNHCR-a Adrijan Edvards...







