Izvor: Blic, Beta, 19.Avg.2009, 22:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
UN: El Ninjo u Tihom okeanu
Blagi "El Ninjo" se razvio u Tihom okeanu i mogao bi da dovede do neuobičajenih vremenskih prilika, saopštila je Svetska meteorološka organizacija (SMO).
Predstavnik SMO, agencije UN, Rupa Kumar Koli je istakao da je površina mora u delovima Tihog okeana u blizini ekvatora za manje od jednog stepena toplija nego uobičajeno i dodao da će pojava "El Ninja" verovatno značiti i slabiju sezonu uragana na Atlantskom okeanu.
"Ovo je blag do umeren oblik 'El >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Ninja' i ne može se po snazi porediti sa onim iz 1997. godine", rekao je Koli novinarima agencije AP, podsećajući na sistem koji se razvio pre 12 godina i usmrtio na stotine ljudi širom sveta i pričinio štetu koja se meri milijardama dolara.
Koli je dodao da je teško predvideti sve moguće efekte sadašnjeg "El Ninja", ali da bi vreme u istočnoj Africi moglo da bude suvlje od uobičajenog, kao i da će nacionalne meteorološke organizacije u svetu pratiti posledice.
Pojava "El Ninja" je prvi put primećena u junu i julu, a procenjuje se da će trajati i u prvom tromesečju sledeće godine, rekao je Koli.
"Dalje od toga, model za predviđanje nije pouzdan", rekao je Koli.
"El Ninjo" predstavlja periodične promene u atmosferi i na površini mora u tropskim delovima Tihog okeana, a na španskom znači dečak, jer se uz obale Južne Amerike javlja najčešće oko Božića.
"El Ninjom" se naziva period kada je površina okeana toplija, a "La Ninja" (devojčica) je period kada je površina vode hladnija od uobičajenog i smenjuju se na svakih tri do osam godina.
Posledice "El Ninja" se osećaju u vidu poplava, suša i drugih vremenskih nepogoda širom sveta, a u Atlantskom okeanu se opažaju 12 do 18 meseci posle pojave u Pacifiku.



















