Izvor: Mondo, 01.Dec.2016, 20:14 (ažurirano 02.Apr.2020.)
U toku etničko čišćenje u Južnom Sudanu
Stručnjaci UN izjavili su danas da je u toku etničko čišćenje u nekoliko područja Južnog Sudana u kojem besni građanski rat od 2013. godine.
Foto: Printscreen/YouTube
"U nekoliko zona u Južnom Sudanu u toku je proces etničkog čišćenja, koji se manifestuje kroz ekstremnu glad, kolektivno silovanje i uništavanje sela", izjavila je šefica delegacije Visokog komesarijata UN za ljudska prava Jasnim Soka posle višednevnog boravka toj zemlji.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo <<
Prema njenim rečima, na raznim mestima širom zemlje, delegaciji UN su meštani rekli da se "proliva krv" i da mnogi nemaju gde da odu.
Kolera u Južnom Sudanu?!
Južni Sudan, nezavisna država od 2011, pogodio je 2013. talas žestokog nasilja, kada su se sukobile snage lojalne predsedniku Salvi Kiiru, koji je pripadnik naroda Dinka, i pristalice njegovog ranijeg potpredsednika Rika Mašara, iz naroda Nuer.
Post na Facebooku izazvao masakr
U sukobima u Južnom Sudanu poginulo je na hiljade ljudi a više od 1,5 miliona bilo je primorano da napusti svoje kuće.




